Zcela výjimečná ražba

Tisková zpráva 21. 11. 2008

Letos si Jablonec kromě dvoustého výročí povýšení vsi na městys připomíná i další dvoustovkou, která značí výročí narození prvního jabloneckého starosty, úspěšného podnikatele a politika Josefa Pfeiffera, jehož už současníci nazývali „Otcem města Jablonce“. Proto při volbě námětu pro městskou medaili padl los právě na něho.

Pfeiffer se snažil rozvíjet zejména dopravní infrastrukturu, ale také, sám skvělý podnikatel, podporoval podnikání. Symbolem Pfeiffera - úspěšného politika - je založení druhého jabloneckého náměstí (1864, dnešní Dolní náměstí), v jehož horní části byla mezi lety 1867 - 1869 vystavěna reprezentativní budova radnice v neorenesančním slohu (dnes městská knihovna).

Městská medaile vydaná k mimořádnému výročí je mimořádná i svými rozměry a návrhem. Jde o stříbrnou a měděnou ražbu o průměru 85 mm, tedy na hranici technologických možností v jablonecké České mincovně, s českým a německým textem v opisu medaile, jenž se na oficiální městské ražbě objevuje snad poprvé v česko-německé historii.

Líc tvoří právě portrét prvního starosty s českým a německým textem. Na rubu je pak medailérský přepis dobového pohledu na Jablonec ze začátku 19. století a symboly současné podoby města (siluety věží), městský znak a nové logo města taktéž společně s dvojjazyčným textem.

Stříbrných medailí je vydáno pouhých dvacet, z nichž 13 bude uděleno významným osobnostem, zbývajících sedm poputuje jako mimořádný dar města do muzejních expozic a institucí. Měděné medaile jsou určeny jako památka na letošní výročí - především jako dar starosty města, ale na základě objednávky je bude moci v omezeném množství získat za úplatu i veřejnost., a to do poloviny prosince tohoto roku Autorem návrhu je renomovaný jablonecký medailér ak. soch. Jiří Dostál.

Vytvořeno 21.11.2008 14:04:09 | přečteno 1876x | Petr Vitvar
load