Z některých nebezpečných míst se sníh odváží na dočasnou deponii

20.01.2012 - Metr a půl sněhu a více jak 2,5 milionu korun z městské pokladny -  to jsou základní aktuální čísla charakterizující lednovou zimní údržbu v Jablonci nad Nisou. Neustávající sněhové srážky opět zaměstnávají technické služby, kde je v současné době dispečer v pohotovosti na telefonní lince 24 hodin denně.

„Celkem do dnešního dne spadlo v Jablonci 150 cm sněhu,“ říká vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby na jablonecké radnici Pavel Kozák. Podle jeho slov zimní údržba probíhá standardním způsobem, chodníky a komunikace se uklízí podle plánu ve stanoveném pořadí. „To znamená - sype se, protahuje, ručně se uklízejí přechody a autobusové zastávky do 4 či 12 hodin po ukončeném spadu sněhu, jak stanovuje plán. Včera a dnes však již technické služby musely začít se svozem sněhu na dočasnou deponii. Sníh je třeba odvážet ze zastávek MHD, z přechodů, kde sněhové bariéry překáží v rozhledovém poli a není přes ně například vidět dítě, popřípadě od školských a zdravotnických zařízení.“

Odvozy sněhu se běžně řeší jako poslední možná varianta zimní údržby, tedy až v momentě, kdy jsou chodníky zavalené a neprůchodné. Na některých chodnících začaly odvozy už ve čtvrtek 19. ledna, v pátek 20. ledna se začal svážet sníh z nebezpečných úseků ulic Podhorská, Ladova, Turnovská, Harrachovská a Janáčkova, a to na dočasnou deponii v sousedství prosečské skládky. I tak se však pracovníci technických služeb snaží maximálně využívat volná prostranství k odfrézování.

„Původní finanční požadavek na zimní údržbu byl 20 milionů korun, v návrhu rozpočtu na rok 2012 je vyčleněných milionů osmnáct. Věříme, že vlivem mírnějších klimatických podmínek bude zima levnější. Loni jsme takto ušetřili sedm milionů korun,“ vysvětluje rozpočtovou položku místostarosta Miloš Vele a dodává, že jen od začátku ledna zaplatilo město za zimní údržbu už více jak 2,5 milionu korun. „V porovnání s loňskou úsporou však v prosinci 2010, kdy byla opravdu tuhá zima, vydalo město na úklid chodníků a komunikací 6,5 milionu korun. To jen dokládá, jak je zima v Jablonci nevyzpytatelná,“ dodává Vele.

„Do pátku použily Technické služby Jablonec nad Nisou, s. r. o. k ošetření chodníků a komunikací ve městě 1050 tun soli a 295 tun písku nebo drti,“ vypočítává Kozák, podle kterého jsou průběžně během dne uvolňována parkoviště na území města. „Problémy dle hlášení technických služeb se každý rok opakují – někteří řidiči jako každý rok nedodržují dopravní značení s dodatkovou tabulkou zakazující stání vozů za sněhu,“ říká vedoucí oddělení správy komunikací. Po zkušenostech z minulých let je v těchto případech městská policie připravená v případě nutnosti opět zahájit zvýšená represivní opatření.

Na úřad, městskou policii i na technické služby přichází od občanů podněty, prosby, upozornění či dotazy týkající se zimní údržby. „Veškeré připomínky operativně řešíme. Návrhy občanů na zařazení některých dalších chodníků do plánu zimní údržby pečlivě evidujeme a jednat o nich budeme při tvorbě Plánu zimní údržby 2012/2013,“ konstatuje místostarosta Miloš Vele.

Další informace

Vytvořeno 20.1.2012 14:25:32 | přečteno 2046x | Petr Vitvar
load