Vztahy s Nova Petrópolis se slibně rozvíjí

Tisková zpráva 08.09.2010

Až do středy 15. září bude jablonecký pěvecký sbor Iuventus, gaude! hostit dívčí sbor Meninas Cantoras z brazilské Nova Petrópolis. Brazilští hosté budou také součástí programu pátečního koncertu v Městském divadle, jímž Iuventus, gaude! slaví páté výročí založení.

Meninas Cantoras dorazili už v pondělí, v úterý je přijal v obřadní síni jablonecké radnice starosta Petr Tulpa s místostarostou Lukášem Pletichou a dnes odjíždí do Prahy, kde budou zpívat v kostele U Pražského Jezulátka (kostel panny Marie Vítězné). Do Jablonce se vrátí až v pátek na zkoušku před večerním koncertem. V sobotu už ovšem budou opět v Praze, kde je plánováno jejich vystoupení v městské knihovně v rámci Krajanského festivalu probíhajícího pod záštitou ministerstva zahraničí.

Od neděle se hektický pobyt brazilského pěveckého sboru zklidní a až do svého odjezdu budou pobývat opět v Jablonci a budou poznávat jeho okolí. V pondělí je čeká Malá Skála a Žlutá plovárna, ale i zámek Sychrov s projížďkou po okolí. V úterý si budou moci zkusit výrobu figurek při dopolední návštěvě Střední školy řemesel a služeb Jablonec nad Nisou. Tramvají a lanovou dráhou se pak vydají na Ještěd a prohlédnou si Liberec nejprve z výšky a pak na vlastní oči.

To, že umí dívky ze sboru Meninas Cantoras zpívat velmi dobře, ukázaly už při svém přijetí v obřadní síni radnice. Jejich drobné vystoupení bylo příjemnou pozvánkou na páteční koncert v Městské divadle, kde budou zpívat také společně s hostitelským Iuventus, gaude!

„Jsem velmi rád, že se v tomto případě naplňují základní principy partnerské smlouvy mezi Jabloncem a Nova Petrópolis, tedy i výměna na poli kultury,“ pochvaloval si starosta Petr Tulpa.

Dobře se rozvíjející partnerství komentoval také místostarosta Lukáš Pleticha: „Během tří let je to už počtvrté, co se vidíme, ačkoliv jsou naše města tak vzdálená. V Evropě je partnerství mezi městy běžné, když však v našem výčtu uvádíme brazilské město, ostatní tím udivujeme. Velmi rád vysvětluji, že vlastně toto spojení vzniklo na základě krajanských kořenů.“

Dirigent sboru Meninas Cantoras Daniel Valadares řekl, že se všichni cítí v Jablonci jako doma. Zvláště se jim líbily bilboardy při vjezdu do města, na kterých jsou zobrazeny znaky všech partnerských měst Jablonce: „Tento zvyk určitě přivezeme domů. Chápeme důležitost partnerství našich měst a věříme, že brzy budeme moci přijmout zase sbor z Jablonce a vrátit se opět k vám.“

Už podruhé navštívil Jablonec předseda Českého krajanského spolku Associacao de Descendentes dos Imigrantes da Boemia Nestor Jose Grings. Spolek založil právě po prvé návštěvě Jablonce s cílem rozvíjet nové partnerské vztahy. „Často nyní sleduji jablonecký web, dívám se na náměstí před radnicí a když si něco česky přečtu, mám radost,“ svěřil se Nestor Grings, který se učí jazyku svých předků - emigrantů z Liberecka a Jablonecka.

Meninas Cantoras z Nova Petrópolis

07.09.2010 obřadní síň jablonecké radnice