Víc jak třicet zemí světa na jablonecké radnici

Tisková zpráva 07. 07. 2009

Kolem padesátky zástupců sportovních výprav ze 34 zemí světa, které přijely poměřit své síly na 2. ročník celosvětových her pro intelektuálně znevýhodněné sportovce Global Games 2009, přijme ve středu 8. července v 16 hodin na jablonecké radnici starosta města Petr Tulpa.

První ročník her proběhl v roce 2004 ve švédském Böllnasu, kde byl jejich spoluzakladatelem místopředseda Mezinárodní sportovní federace pro osoby s postižením intelektu (INAS-FID, zal. 1986) Bengt Lindstedt. Podle jeho slov, důvodem vzniku Global Games bylo vyloučení sportovců s intelektuálním znevýhodněním ze všech sportovních akcí pořádaných Mezinárodním paralympijským výborem (IPC) po paralympiádě v Sydney v roce 2001, kde s výpravou španělských basketbalistů startoval nehandicapovaný novinář.

„Toto rozhodnutí pro nás bylo velice tvrdé a v mnoha aspektech doslova katastrofální. Stalo se nutností zajistit sportovcům závody na všech úrovních, zejména mezinárodní šampionát, na kterém by mohli dál měřit síly,“ komentuje vznik her, jejichž prvního ročníku se zúčastnilo 1300 sportovců z 37 zemí světa, Lindstedt.

Sportovci své síly změří na sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou a Českém Dubu. V Jablonci je možné navštívit klání basketbalistů v CORNY městské hale u přehrady, atletů v areálu na Střelnici a tenistů na kurtech v Proseči nad Nisou. Každý den pak vítězové jednotlivých disciplín budou v podvečer vyhlašováni před jabloneckou radnicí, a to mezi 18:00 až 18:30 hodinami.

A právě středečního vyhlašování se zúčastní také hosté přijatí starostou, kteří přejdou po slavnostním aktu v reprezentačních prostorách radnice a vyhlídce na město a okolí z radniční věže na Mírové náměstí.

Vytvořeno 7.7.2009 11:00:27 | přečteno 2032x | Petr Vitvar
load