V čem spočívá metoda elektrokoagulace?

Tisková zpráva 06. 08. 2008

Technologie elektrokoagulace je založena na principu elektrolýzy vody v mobilním reaktoru tvořeném sestavou hliníkových, železných či kombinovaných lamel, do kterých je přiváděn stejnosměrný proud nízkého napětí.

Optimální koncentrace elektrolytu, při níž dochází ke snížení potenciálu disperzních částic a tím koagulačního prahu, způsobuje reakci, při které dochází ke vzniku mikrobublinek vodíku, kyslíku a ozónu, za současné tvorby kladných iontů Al3+. Ty přicházejí do styku s molekulami vody a reagují se záporně nabitými ionty koloidních částic. Následně dochází ke vzniku vloček, které z vody separují nejen mechanické koloidní částice, ale také rozptýlené organické nečistoty a částice.

Výhodou je možnost regulace proudové hustoty v závislosti na zjištěném množství nečistot v upravované vodě. Další výraznou výhodou je absence dosud používaných chemikálií ke koagulaci. Při elektrolýze dochází k výrazné redukci výskytu sinic a současně k částečné dezinfekci vody, vlivem biocidního efektu uvolňovaného média elektrolyzního procesu. Zároveň tato metoda nemá negativní účinky na ryby a další vyšší organismy ve vodním ekosystému.

„První aplikaci výše popsané metody jsme provedli na přehradě Mšeno ve dnech 16. a 17. července. Po vizuálním vyhodnocení první aplikace jsme se rozhodli pro druhou aplikaci, protože průhlednost sloupce vody nebyla taková, jak jsme od ní očekávali. Druhou aplikaci jsme realizovali ve dnech 23. a 24. července. Přes následující víkend docházelo k postupnému snižování výskytu sinic a zlepšování průhlednosti vody. Během pondělka 28. července se voda zcela vyčistila. Laboratorní výsledky po týdnu úspěch metody potvrdily,“ konstatovala Paukrtová.

Výsledky byly pro všechny zúčastněné opravdu velmi příjemným překvapením. Průhlednost vzrostla o desítky centimetrů. Obsah chlorofylu poklesl v pondělí 28. července z původních 43 mikrogramů na litr (před druhou aplikací) na 6 mikrogramů na litr. Co je však nejdůležitější - množství sinic bylo ve vodě téměř nulové. Povolaní experti zjistili pouze obsah několika ojedinělých buněk sinic na mililitr vody, z původních desítek tisíc. Rozbory prováděly akreditované laboratoře ve Vodňanech a Českých Budějovicích.

„Zásah považujeme za velice úspěšný, byť je jeho účinek krátkodobý pouze na tuto sezónu. Pro další roky se chystají systémová opatření, například odbahnění této nádrže za účasti specialistů ze státního podniku Povodí Labe,“ doplnila jablonecká městská zastupitelka Soňa Paukrtová.
Vytvořeno 6.8.2008 13:21:08 | přečteno 4931x | Petr Vitvar
load