V boji proti sínicím neuhynula ani rybka
Tisková zpráva 22. 05. 2009
Boj proti sínicím byl v loňském roce v Jablonci úspěšný, zachránil pro místní i návštěvníky koupací sezónu. Ekosystém nebyl poškozen a město to stálo jen dvě stě tisíc korun, ačkoliv skutečná cena činila půl milionu.
To byla slova Soni Paukrtové, senátorky a jablonecké zastupitelky, jimiž odpověděla na interpelaci zastupitele Petra Beitla. Ten používal spojení jako - porušení zákona, dočasné řešení, poškození ekosystému, použití nevyzkoušených, experimentálních metod a neoprávněně vyplacené peníze.
„Zásah proti sínicím elektrolýzou znečištěné vody se prezentoval jako šetrná, spolehlivá a vyzkoušená metoda. Jeho I. fáze byla evidentně neúspěšná a neměla efekt. Po druhém pokusu byly výsledky lepší, problém sinic však není jednou provždy vyřešen. Vycházím z názoru odborné veřejnosti,“ řekl na včerejším zasedání jabloneckého zastupitelstva v interpelacích Petr Beitl.
Soňa Paukrtová, která se bojem proti sínicím v jablonecké přehradě zabývá dlouhodobě, prohlásila, že předloží na červnové jednání plán, jak naložit s kvalitou vody v přehradě tuto letní sezónu.
„Loni všichni zastupitelé schválili metodu elektrokoagulace i její financování, protože všichni byli proti chemickému ošetření vyzkoušeném na Máchově jezeře. Souhlasil také Liberecký kraj. Pravda je, že první zásah úspěšný nebyl, ale druhý už ano. Celé ošetření stálo půl milionu korun, ale odmítli jsme platit opakování, proto nakonec město zaplatilo jen dvě stě tisíc,“ argumentovala Paukrtová a dodala, že se ve vodě sice objevil podlimitní obsah mědi, který Beitl zmiňoval, ale jen dočasně. „Celý projekt byl pečlivě sledován, a to včetně ekosystému, a neuhynula ani rybka.“