Už ráno odjela dodávka s pomocí od občanů

Tisková zpráva 10. 08. 2010

V pondělí odpoledne Jablonec otevřel dvě sběrná místa pro humanitární pomoc - v centru ve Spolkovém domě a v hasičské zbrojnici v Jabloneckých Pasekách. Sem mohou občané každý den až do pátku přinášet věci, které potřebují lidé v zatopených oblastech. Už v úterý ráno zde vyjíždělo do Bílého Kostela první auto s materiálem.

Jablonecká povodňová komise začala intenzívně pracovat hned v sobotu brzy ráno. „Už v poledne jsme vyslali hlídku vodních záchranářů do Raspenavy, kam se podle našich informací dalo projet jen na člunu. Zjistili jsme, že silnice kolem přehrady Souš je zatarasená popadanými stromy. Na této překážce začaly okamžitě pracovat jablonecké technické služby a do večera byla silnice průjezdná,“ říká Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení jablonecké radnice a člen krajského krizového štábu.

Jablonecká komise také koordinovala výjezdy jednotlivých družstev dobrovolných hasičů do postižených oblastí. „Hasiči z Jabloneckých Pasek a Proseče jeli do Raspenavy, rychnovští jsou v Hrádku nad Nisou, ti z Janova v Chrastavě,“ popisuje výjezdy Vaníček. Hasiči pomáhali a pomáhají s evakuací obyvatel, čerpají vodu a přivezli do Bílého Kostela také dvě centrály jako náhradní zdroj elektřiny.

Město Jablonec se okamžitě zapojilo také do materiální pomoci. První zásilka koleček, smetáků, lopat, hygienických potřeb a úklidových prostředků odešla hned v neděli do Chrastavy, v pondělí do Raspenavy, dnes do Bílého Kostela. „Stále se shromažďují také věci na sběrných místech, kam je přinášejí občané Jablonce a my je průběžně odvážíme tam, kde jsou nejvíce potřeba. V současné době ještě musíme objednat repelenty,“ konstatuje Jiří Vaníček.

„Včera jsem projel Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou a Chotyni, v neděli jsme byli v Raspenavě, Chrastavě a Mníšku. To, co vidí lidé v televizi, je jen slabý odvar skutečnosti. Tam je to hotová apokalypsa,“ popisuje vedoucího oddělení krizového řízení, který mluvil se starosty postižených měst a obcí a ptal se na jejich momentální potřeby. „Každý má jiné požadavky. Třeba v Bílém Kostele je starosta sám a chybí mu člověk, který by koordinoval veškeré dění. V Hrádku chybí lidé na odklízení, jinde voda a podobně.“

Ale už se i vyskytl požadavek na městskou policii, která by posílila síly té domácí. „Povodňová turistika je obrovská, starostové mají obavy z rabování - i to jsou věci, které s touto katastrofou souvisí, takže připravujeme pomoc i v tomto směru,“ vysvětluje starosta Jablonce Petr Tulpa.

Vytvořeno 10.8.2010 14:50:21 | přečteno 1916x | Petr Vitvar
load