Trafostanice Jih bude v polovině příštího roku

29.07.2011 - V Jablonci vyroste nová transformovna Jih. Hotová by měla být v polovině příštího roku a vyžádá si náklad téměř 400 milionů korun.

„Transformovna je strategickou stavbou a na její zprovoznění čeká řada investorů, například společnost Crestyl. Nedostatečná kapacita distribuční sítě ve městě byla jedním z důvodů, proč společnost odkládala výstavbu obchodního centra,“ říká k výstavbě jablonecký starosta Petr Beitl.

V posledním červencovém týdnu zahájila v Jablonci společnost ČEZ Distribuce práce na strategické stavbě transformovny 110/22(10) kV Jablonec Jih za 320 milionů korun. Jejím zprovozněním se zvýší kapacita distribuční soustavy a umožní nová připojení zákazníků v této lokalitě. Předpokládané dokončení stavby je v polovině roku 2012. Dalších 50 milionů korun si vyžádají vývody vysokého napětí, které přivedou elektřinu do města Jablonce nad Nisou.

„Až dosud nebylo možné, s ohledem na zajištění spolehlivé a bezpečné dodávky elektřiny, na stávající zařízení v lokalitě Jablonce nad Nisou připojovat další zákazníky, vyjma odběratelů kategorie C a D, tedy maloodběratelé z řad domácností a podnikatelů, kteří odebírají elektřinu z hladiny nízkého napětí, do 3x 25 A,“ vysvětluje Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Nyní se situace radikálně změní. „Konečně se nám po dlouhých deseti letech podařilo vypořádat všechny majetkoprávní záležitosti s vlastníky pozemků, získali jsme stavební povolení a stavba mohla být zahájena,“ říká Václav Purkar, ředitel úseku Obnova sítí ČEZ Distribuce. Původní transformovna měla být na území o rozloze 100 x 100 metrů. „I kvůli tomu, abychom vyhověli stávajícímu územnímu plánu města, jsme přehodnotili technologii rozvodny 110 kV na menší kompaktní modulovou s celkovou rozlohou transformovny 45 x 45 metrů,“ vysvětluje Purkar.

Nyní se pracuje na přeložce vedení vysokotlakého plynu, aby se uvolnil prostor pro novou transformovnu. Poté se začne stavět rozvodna velmi vysokého napětí 110 kV, stání transformátorů a budova společných provozů s rozvodnou vysokého napětí. Na výstavbu rozvodny je již připraveno technologické zařízení 110 kV od firmy ABB.

Vytvořeno 29.7.2011 14:08:48 | přečteno 4092x | Petr Vitvar