Stromy na Jablonecku v novém kabátě

Tisková zpráva 17. 08. 2010

Celkem šest památných stromů Jablonecka se během prázdnin dočkalo odborného ošetření v rámci projektu financovaného z Operačního programu Životní prostředí.

V červenci 2010 byla zahájena realizace projektu s názvem Ošetření památných stromů na Jablonecku, který získal podporu z Operačního programu Životní prostředí. Projekt řeší ošetření celkem šesti památných stromů na Jablonecku. Jedná se o dub ve Mšeně, Císařskou lípu v Jabloneckých Pasekách, dub v obci Pulečný, dub v Ještědské ulici v Rychnově u Jablonce nad Nisou a dvě lípy v nedalekých Maršovicích.

Součástí akce bylo také ošetření památného buku v ulici V Aleji v Jablonci nad Nisou. „Bohužel zde bude nutné přistoupit ke kácení a k náhradní výsadbě. Tahové zkoušky, které zde byly provedeny, jednoznačně ukázaly, že stav kořenového systému je velmi rizikový. Z bezpečnostních důvodů bylo rozhodnuto tento strom pokácet. Jako náhrada bude vysazen červenolistý převislý kultivar buku lesního,“ vysvětlila Dana Karmazínová z oddělení životního prostředí Městského úřadu v Jablonci n. N. Výsadba proběhne na konci října 2010 a touto aktivitou dojde k ukončení celého projektu.

Vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová prozradila, že celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 127 tis. Kč, přičemž město získá z této částky na jeho realizaci dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze Státního fondu životního prostředí ve výši 96 tis. Kč.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Logo OPZP ERDF

Řídící orgán: Ministerstvo životního prostředí ČR; www.env.cz; Zprostředkující subjekt: Státní fond životního prostředí ČR; www.sfzp.cz

Vytvořeno 17.8.2010 13:54:14 | přečteno 2287x | Petr Vitvar
load