Start unikátního projektu

Tisková zpráva 05. 10. 2009

Zahájení Týdne sociálních služeb, 05.10.2009, foto: J. Fričová, obrázek se otevře v novém okněAsociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky a Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásily od 5. do 11. října Týden sociálních služeb. K němu se jako partner připojilo také město Jablonec nad Nisou s vlastním bohatým programem.

Týden sociálních služeb se koná na různých místech České republiky a během této dosud unikátní akce se kromě Dne otevřených dveří (7. 10.) uskuteční také 1. Výroční kongres poskytovatelů sociálních služeb (8. a 9. 10.) v Táboře.

„Kultura národa se pozná podle toho, jak se on chová ke svým znevýhodněným, tak se dá vyjádřit postoj ministerstva práce a sociálních věcí k sociálním službám, i můj osobní,“ říká ministr práce a asociálních věcí Petr Šimerka a dodává, jak je rád, že resort, který v současné době řídí, spolu s Asociací poskytovatelů sociálních služeb České republiky pořádá Týden sociálních služeb.

„Jde o akci, která se v České republice koná vůbec poprvé. Během ní se pracoviště sociálních služeb na různých místech republiky otevřou pro veřejnost a lidé se budou moci osobně seznámit s tím, co sociální služby nabízejí. Budou se moci sami přesvědčit o jejich kvalitě a faktu, že se daná oblast dotýká každého z nás a že služby pomáhají statisícům obyvatel zachovávat lidskou důstojnost a soběstačnost. Právě s tímto cílem byl Týden sociálních služeb vyhlášen. Podmínky k zajištění péče přitom resort podporuje jednak prostřednictvím sociální dávky - příspěvku na péči a samozřejmě také dotacemi na poskytování sociálních služeb,“ vysvětluje ministr, podle nějž je důležité, aby systém sociálních služeb stál na třech rovnocenných pilířích - veřejné správě, poskytovatelích služeb a klientovi.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého prošly sociální služby v České republice v uplynulých letech celou řadou významných změn. „Ať již to byly změny legislativní, kvalitativní, kapacitní či změny v systému jejich financování. V uplynulých letech jsme byli svědky nárůstu jak organizací poskytujících sociální služby, tak jednotlivých typů služeb a jejich dostupnosti.“

Přes všechny tyto pozitivní trendy jsou však podle Horeckého širokou veřejností sociální služby a jejich poskytovatelé nedostatečně oceňováni. Práce v sociálních službách není vnímána jako prestižní povolání či obor a lidé, kteří v sociálních službách pracují, patří mezi nejhůře odměňované skupiny obyvatel v České republice.

Informace čerpány z www.mpsv.cz a www.tyden-socialnich-sluzeb.cz

Vytvořeno 6.10.2009 8:32:36 | přečteno 2388x | Petr Vitvar
load