Sport a zábava pro jednoho, zánik a smrt pro druhého

Tisková zpráva 11. 06. 2010

Jízda na čtyřkolkách a terénních motocyklech má své ohnivé příznivce a stejně zanícené odpůrce. Pravdou však je, že se na tyto motorové fandy čím dál více množí stížnosti od občanů a často velmi oprávněné. Jezdí úplně všude a často velmi bezohledně vůči lidem i vůči přírodě.

Velmi negativně rozvoj tohoto nového sportu vnímají všichni, kdo se zabývají ochranou životního prostředí. Například jablonecké oddělení životního prostředí v posledních době zaznamenalo rostoucí množství případů, kdy čtyřkolky ničí mokřady.

„Jednou z ničených lokalit je mokřadní louka na Horní Černé Studnici, která je vyhlášená jako významný krajinný prvek a vyrůstají zde desítky jedinců ohrožené orchideje prstnatce májového,“ uvádí jako příklad Dana Karmazínová z oddělení životního prostředí jablonecké radnice. Ten však není jediný. Tím dalším je významný krajinný prvek - louka nad koupalištěm v Rychnově u Jablonce nad Nisou, kde se vyskytují společenstva dalších ohrožených orchidejí jako je vemeník zelenavý nebo prstnatec Fuchsův.

Oddělení životního prostředí se o louky pravidelně stará a shání dotace na jejich kosení. „Jaké je potom zklamání, když na jaře přijdete k louce, kde jsou vyryté půlmetrové koleje a květy chráněných orchidejí leží v blátě,“ konstatuje Karmazínová.

Motorizovaní sportovci však neničí jen chráněné rostliny. Vlhké a podmáčené louky jsou kupříkladu dočasným útočištěm obojživelníků, zejména žab. „Může zde hnízdit i řada významných druhů ptáků. V jarních a letních měsících, kdy se živočichové rozmnožují, vyvádějí mláďata, bývá příroda nejvíce zranitelná,“ vysvětluje Dana Karmazínová a dodává: „Chceme tímto apelovat na terénní jezdce: Až vám bude létat bláto kolem uší, uvědomte si, že zem pod vašimi koly je živá!“

Vytvořeno 11.6.2010 13:07:46 | přečteno 2659x | Petr Vitvar
load