Společná opatření vypuknou v pondělí

Tisková zpráva 13. 02. 2009

Protože se v souvislosti s konáním Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 předpokládá zvýšená koncentrace návštěvníků a automobilů na Jablonecku, začali se už o půl roku dříve přípravovat na možné krizové situace v dopravě a bezpečnosti společně státní i městská policie v Jablonci. Ve čtvrtek 12. února odpoledne se sešli na poslední koordinační schůzce před zahájením prevence.

„Společná policejní opatření“ vyhlašují jablonecké policejní složky na dobu od 16. února do 2. března a navazují jimi na bezpečnostní opatření v Liberci. V rámci nich zajistí klid a veřejný pořádek i průjezdnost sledovaných silničních průtahů Harrachov, Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec. Permanentně budou dohlížet nad rekreační oblastí Bedřichova a Janova nad Nisou, aby účinně eliminovali trestnou činnost - zejména krádeže motorových vozidel a vloupání do nich. Stranou pozornosti nezůstane ani silnice k Tanvaldu ve směru od Kořenova.

Kromě příslušníků městské a státní policie se opatření budou aktivně účastnit také obecní policisté janovští a bedřichovští, běžný výkon služby bude posílen. Podle slov ředitele MP Jablonec nad Nisou Jiřího Rulce až o 50%. Policisté jsou připraveni v případě krizové situace určité lokality uzavřít a dopravu v nich řešit náhradním způsobem.

Vliv na situaci budou zcela jistě mít i probíhající jarní prázdniny příští týden, které si liberecké školy prodlouží ještě o jeden týden navíc. „Proto musíme zajistit bezpečnost nejen směrem k mistrovství, ale také opačně - děti budou jezdit s rodiči za rekreací do Jizerek či Krkonoš,“ řekl plk. Pavel Langr, vedoucí územního odboru pro vnější službu Krajského ředitelství PČR v Jablonci.

Jiří Rulc konstatoval, že v současné době je kompletně prověřen jablonecký kamerový systém: „Závady, které jsme zjistili, byli okamžitě odstraněny a nyní je systém v bezvadném pořádku.“ Také dodal, že se státní policií budou během příštích dvou týdnů neustále ve spojení i prostřednictvím operačního střediska. Prověřen byl také kamerový systém obcí Janov a Bedřichov, nejmodernější a nejlépe fungující systém má nyní Tanvald.

Policie ČR v těchto dnech nově vybavila počítačovou technikou a nábytkem také služebnu na Bedřichově, která kromě běžné pracovní, výslechové a relaxační místnosti nabízí i možnost ubytování pro více jak desítku policistů, čehož někteří během služby v rámci mistrovství chtějí využít. K dispozici je zde i sněžný skútr.

Zkouškou společných opatření v praxi bude jistě už tento víkend. „Budeme pečlivě monitorovat stav dopravy, pro případ ucpaných průjezdů máme ve spolupráci s jabloneckým dopravním a silničním úřadem připravené mimořádné dopravní značení prostřednictvím výrazných oranžových tabulí k Bedřichovu i případné uzavření lokality,“ vysvětlil plk.Langr. Upozornil však, že problém může nastat na krajské komunikaci mezi Jabloncem, Tanvaldem a Harrachovem, jelikož dopravní odbor krajského úřadu nepředpokládá potíže a mimořádná opatření odmítl.

Policisté vytipovali kritická dopravní místa v Jablonci, jimiž jsou křižovatky v Jabloneckých Pasekách, U Zeleného stromu a U Balvanu a výjezdy autobusů ČSAD a MHD. „V případě dopravního kolapsu zde budou dopravu řídit policisté,“ uzavřel ředitel MP Rulc.

Vytvořeno 13.2.2009 14:27:23 | přečteno 2232x | Petr Vitvar
load