Špatně sedí na lavičkách i jezdí na kole

Tisková zpráva 22. 04. 2010

Téměř čtyři stovky studentů jabloneckých středních škol oslovovali strážníci městské policie se svým preventivním programem spočívajícím v cyklu přednášek.

Studenti se slovem i obrazem seznamovali s prací strážníků, s rozsahem jejich pravomocí. Dozvěděli se, jak je to s pácháním trestné činnosti vzhledem k věku a právní odpovědností, co je přestupek a co už trestný čin. Mladí posluchači se pak ptali na nejčastější přestupky mladistvých a na situaci v dopravě, zajímal je dopad „tabákového“ zákona.

„Ty nejčastější přestupky se objevují hlavně v dopravě. Cyklisté nemají správně vybavená kola, jezdí bez helmy, což je do 18 let povinné, nebo v protisměru. Chodci zase nesprávné přechází vozovku, sice po přechodu, ale na červenou, nebo přechází zcela mimo přechody,“ zmiňuje nejčastější prohřešky mladých Miloslav Lejsek z oddělení analytiky městské policie. Podle jeho slov mladiství hřeší znečišťováním veřejného prostranství a zařízení posedáváním na opěradlech laviček či odhazováním odpadků a nedopalků po jejich okolí. O kouření na zastávkách či nádražích a rušení nočního klidu v pátek a sobotu ani nemluvě. „Zasahujeme ale také při drobných krádežích v obchodech, mladistvé delikventy pak předáváme oddělení sociálně právní ochrany dětí,“ konstatuje Lejsek.

A jak je to s tím dopadem „tabákového“ zákona? „V souvislosti s ním vysvětlujeme, že není trestné kouřit nebo požívat alkohol do 18 let, ale postižitelný je ten, kdo podá, prodá či umožní toto užívání osobě mladší 18 let. Jakmile zjistíme, že mladistvý kouří či pije alkohol, předáváme jej oddělení sociálně právní ochrany dětí k dalšímu šetření,“ uzavírá Miloslav Lejsek.

Vytvořeno 22.4.2010 8:55:09 | přečteno 2411x | Petr Vitvar
load