Skutečně nejde o samozřejmost

Tisková zpráva 06. 11. 2009

Logo cyklu Svoboda není samozřejmostMěsto Jablonec nad Nisou nechtělo letos slavit svátek 17. listopadu jen obvyklým pietním aktem. Rozhodlo se připomenout si jej ve větší šíři a z pohledu různých souvislostí. Ve spolupráci s Městskou knihovnou, p. o., a Eurocentrem Jablonec n. N., s. r. o., proto připravilo cyklus pod společným názvem Svoboda není samozřejmost.

„Stalo se zvykem, že oslavy oficiálních svátků probíhají pouze formálně. Dle průzkumů vnímá zvláště mladší generace státní svátky jen jako volné dny, proto jsme se zamysleli nad způsobem oslav, kterým bychom nevytvořili odpor k oslavám státních svátků. A vznikl cyklus, do něhož jsme zařadili koncerty, filmy a dobové dokumenty, výstavy i přednášky s besedami,“ komentuje vznik cyklu vedoucí oddělení pro komunikaci s veřejností Borek Tichý.

A tak co byla exilová a samizdatová literatura přiblíží Eva Koudelková z liberecké univerzity, film o skupině The Plastic People na toto kontroverzní hudební těleso poskytne jiný pohled než epizoda ze seriálu o majoru Zemanovi a v Klubu Na Rampě vystoupí skupiny, jejichž členové patřili před rokem 1989 mezi pronásledované a také se aktivně zúčastnili polistopadových akcí v době, kdy ještě nebylo zcela jasné, zda je vyhráno. Digitalizované materiály místních filmařů promítané jako smyčka v Městské knihovně nabídnou pohled na mnohé Jablonečany jen o deset až dvacet let mladší. Výstava Sametový Jablonec je sestavená ze snímků Bohumila Jakoubě z let 1989 - 1992. Mladý historik Jan Bárta se zase pokusí studentům přiblížit dnes možná nepochopitelnou dobu 70. a 80. let na příkladu, jak tehdejší moc zacházela s hudbou. Cyklus uzavře přednáška historika Jana Stříbrného, která se dotkne i roku 1939. Ten lze považovat za počátek moderní nesvobody české společnosti, ale také prvního odporu proti nastupující totalitě.

„Rádi bychom tím vyprovokovali zamyšlení nad hodnotami svobody a demokracie a docílili toho, že si někteří uvědomí, že skutečně nejde o samozřejmost,“ uzavírá Tichý a dodává, že na všechny pořady je vstup zdarma.

Pietní akt u pomníku však z celkového programu rozhodně nevypadl. Proběhne u pomníku bojovníků za svobodu a oběti bezpráví v ulici Generála Mrázka v úterý 17. listopadu od 14 hodin.

Vytvořeno 6.11.2009 13:21:42 | přečteno 1829x | Petr Vitvar
load