Sinice v Jablonci hubí elektrokoagulací

Tisková zpráva 06. 08. 2008

Přehrada Mšeno - letecký pohled, foto: Bolech, obrázek se otevře v novém okněRapidního omezení výskytu nebezpečných sinic se městu podařilo dosáhnout v jablonecké přehradě. Z 35 000 jednotek sinic/ml klesla hodnota na jednotky sinic/ml. Metoda elektrokoagulace je nejen úspornější než chemické cesty ale hlavně šetrná k ostatním živočichům.

„V polovině července jsme rozhodli o aplikaci metody elektrokoagulace na druhé přehradní nádrži vodního díla Mšeno,“ upozornila zastupitelka Soňa Paukrtová, která má problematiku sinic v jablonecké přehradě za vedení města v gesci.

Důvodem, proč město Jablonec za kooperace s krajskou hygienickou stanicí, krajským úřadem, Povodím Labe s. p., Českým rybářským svazem a Agenturou regionálního rozvoje, s r.o. aplikaci uvedené metody na jedné z nádrží realizovalo, byl rostoucí výskyt sinic. Tehdy se zde podle posledního měření vyskytovalo třicet pět tisíc buněk sinic na mililitr vody.Všechny tři nádrže vodního díla Mšeno jsou navíc propojeny. Na likvidaci sinic město vybralo firmu Studio Silfor.

„Obávali jsme se, že při velmi teplém počasí může dojít k přenosu sinic z druhé přehrady do první a následně k rychlému rozvoji sinic i v přehradě první. Zde se zatím hodnoty pohybují kolem pěti tisíc buněk na mililitr vody. Zákaz koupání musí Krajská hygienická stanice vyhlásit při obsahu sto tisíc sinic na mililitr,“ uvedla dále Paukrtová.

Další informace

Vytvořeno 6.8.2008 13:23:19 | přečteno 2751x | Petr Vitvar
load