Šest diplomatických delegací vzdalo v Jablonci hold válečným obětem

04.05.2011 - Delegace šesti velvyslanectví a Ministerstva obrany České republiky se sešly s čelními představiteli města Jablonec nad Nisou a zástupci všech politických klubů ve středu hodinu před polednem u Památníku obětí II. světové války v městské části Rýnovice k pietnímu aktu.

V deset hodin dopoledne přijal jablonecký starosta Petr Beitl v obřadní síni náměstka ministra obrany Rudolfa Blažka velvyslance Ázerbajdžánu Tahira Taghizadeha, Běloruska Vasilije Michajloviče Markoviče, Kazachstánu Anarbeka Karasheva, Ruské federace Sergeje Borisoviče Kisileva, Ukrajiny Ivana Hrycaka a prvního tajemníka francouzského velvyslanectví Fatiha Akcala.

Poté se celá kolona odebrala na hlavní hřbitov, kde při tichém obřadu vzdala poctu padlým rudoarmějcům a posléze se všichni zúčastnili pietního obřadu u rekonstruovaného Pomníku obětí II. světové války v Rýnovicích. Tady starosta ve svém projevu vzpomněl ty, kteří přišli o život v pracovním táboře, jenž právě v Rýnovicích v letech 1940 až 1945 byl. Na místě hromadného hrobu, v němž byli někteří z vězňů pochováni, vyrostl v roce 1948 památník, jenž byl před dvěma lety renovován. Na jeho rekonstrukci přispělo ministerstvo obrany částkou 1,7 miliony korun, velvyslanectví Ázerbajdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Ruské federace a Ukrajiny pak po jednom stu tisíc korun. Zbylých 1,2 milionu korun plynulo z městské pokladny.

Všichni přítomní se ve svých příspěvcích shodli na tom, že podobné tragické události už by se neměly opakovat a vzdali hold všem padlým.

Součástí tak mimořádně diplomaticky zastoupené návštěvy Jablonce byla také exkurze do firmy Preciosa, a. s. a velkoprodejny Svazu výrobců bižuterie v prostorách bývalého podniku Jablonex. Hosté se tak seznámili s jabloneckou současností a jedním z výrazných odvětví zdejšího průmyslu.

Šest diplomatických delegací vzdalo v Jablonci hold válečným obětem

Fotogalerie, 04.05.2011