Rozšiřování geoparku Český ráj

Tisková zpráva 21. 11. 2008

Geopark Český ráj byl založen v roce 2005 po pokusu o zapsání Českého ráje na seznam světového dědictví UNESCO. Včera zastupitelé vzali na vědomí informaci o Rozšíření evropského geoparku UNESCO Český ráj na Jablonecko a schválili záměr jeho rozšíření a souhlasili se začleněním Jablonce.

Obce a města Českého ráje ze Sdružení Český ráj (SČR) ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj iniciovali zápis v roce 1999. Zpracování nominační dokumentace, odborných posudků, hodnocení, map, plánů, fotodokumentace a dalších materiálů garantovala Správa chráněných krajinných oblastí České republiky(nyní Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky). Na přípravě dokumentů se podíleli odborníci z Geologického ústavu Akademie věd České republiky. V souvislosti s kandidaturou byly natočeny dokumentární filmy „Svět magických věží“ a „Český ráj - ráj v srdci Čech“.

Domácí obliba výjimečného území automaticky neznamená světové uznání. Kandidatura Skalních měst Českého ráje na Seznam světového dědictví UNESCO byl a po kritickém hodnocení australského experta Českou republikou stažena. Novážádost byla připravena tentokrát na zapsání do Evropské sítě geoparků UNESCO. Na přepracování nominačních dokumentů se podílela řada odborníků, ministerstvo životního prostředí a stálá mise České republiky UNESCO v Paříži.

Geopark Český ráj představuje unikátní učebnici a je přitažlivý z hlediska cestovního ruchu. Jedinečné území o rozloze necelých 700 km2 zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. Označení Evropský geopark jako značka kvality je přidělováno na základě plnění předepsaných a přísně kontrolovaných kritérií. Geopark Český ráj v roce 2008 svoje postavení obhájil.

K výhodám Geoparku Český ráj patří:

  • atraktivita území,bohaté geologické, kulturní a historické dědictví, velké množství památek
  • množství muzeí a bohatých sbírek a městských informačních center
  • dlouholetá tradice řemesel jako jsou například sklářství, zpracování drahých kamenů a tvůrčí potenciál
  • kvalitní lidské zdroje (pracovníci v muzeích a různých sdruženích)
  • rostoucí zájem o geologické dědictví
  • aktivity různých spolků a sdružení
  • možnost zvýšit úroveň a objem cestovního ruchu
Vytvořeno 21.11.2008 14:18:38 | přečteno 2172x | Petr Vitvar
load