Radniční páternoster projde generální opravou

15.08.2011 - Od 18. srpna do 1. září se zastaví na jablonecké radnici páternoster. Důvodem této odstávky bude generální oprava, kterou výtah musí projít kvůli svému již havarijnímu stavu. Město přijde na necelých 150.000 korun.

Jablonecký paternoster jezdí v budově radnice na Mírovém náměstí. „Nejde už o původní stroj, ten se nezachoval, současný páternoster vyrobila firma Transporta Praha, která již neexistuje. Podle revizní knihy byl namontován v roce 1987,“ uvádí tajemník městského úřadu Marek Řeháček.

Co však původní je, to je motor, rozvodové a hnací převodovky. „A ty opravou od svého vzniku nikdy neprošly, až nyní. Většinou se jednalo o opravy axiálních ložisek, které drží vodorovný tlak, protože při stavbě byl páternoster špatně uložen, není přesně v osách,“ vysvětluje Řeháček, který dodává, že pokud se na výtahu něco opravovalo, pak tím důvodem byla spíše nešikovnost cestujících. To znamená, že se někdo v něm zasekl se štaflemi, se skříňkou při stěhování a podobně.

Oprava radničního páternosteru bude stát 146.400 korun a chopila se jí firma Karel Sedlák Liftservis, která se specializuje na páternostery po celé republice a dosud v Jablonci prováděla servis a revize radničního výtahu. V době odstávky je možné používat v budově výtah, který je přístupný z venku budovy radnice vedle vchodu do kina.

Páternoster neboli otčenáš neboli v našem případě oběžný výtah

Vynalezen byl v 19. století ve Velké Británii a jeho první exemplář se rozjel v Londýně v roce 1880. Do prvorepublikového Československa přišel oběžný výtah ve dvacátých letech minulého století. V České republice je nyní 43 funkčních páternosterů, z toho 23 jich je v Praze a dva jsou v Libereckém kraji - jeden je v jablonecké radnici, druhy v budově krajského úřadu.

Vytvořeno 15.8.2011 14:43:22 | přečteno 3284x | Petr Vitvar