Rada starších bude hájit zájmy seniorů

26.04.2011 - V Jablonci vznikla Rada starších, složená ze zástupců sedmi klubů seniorů působících ve městě, jako poradní sbor ředitelky Centra sociálních služeb. V rámci pro rodinné politiky města ji zaštítil místostarosta Petr Tulpa a rada se také zařadí do komunitního plánování města.

Rada starších se ustanovila na setkání zástupců Klubů seniorů svazu důchodců ČR s vedením Centra sociálních služeb a města Jablonec nad Nisou reprezentovaného místostarostou Petrem Tulpou. Předsedkyní rady se stala Eva Borchertová.

„V Jablonci pracuje sedm klubů seniorů, které se nacházejí jednak v domech s pečovatelskou službou, ale i ve Spolkovém domě. Tento poradní orgán se bude podílet na rozhodování města, poskytování informací a bude hájit zájmy seniorů žijících v Jablonci nad Nisou,“ říká ředitelka Centra sociálních služeb Naděžda Jozífková.

„Pozitivum celé akce vidím v tom, že se sjednotily aktivity všech klubů ve městě, že jednotlivé kluby spolu budou teď spolupracovat a vzájemně se navštěvovat. Nabídka činnosti pro seniory nyní bude koordinovaná, nachystaná je práce v oblasti vzdělávání, kultury i sportu,“ konstatuje místostarosta Tulpa.

Místostarosta Petr Tulpa usiluje o rozšíření péče o seniory, o jejich vzdělávání, což dokazuje například tím, že aktivně vyučuje počítačovou gramotnost seniorů, ale i o rozšíření volnočasových a zájmových aktivit. „Podporu si zaslouží také ochrana práv seniorů a proto se město rozhodlo připojit k výzvě organizace International Network For The Prevention Of Elder Abuse a zahájit kampaň proti násilí na seniorech,“ vysvětluje Tulpa.

Připojení se k této výzvě má zvýšit obecné podvědomí a znalosti tohoto jevu, zajistit prevenci, poradenství a vyvolat celospolečenskou debatu na toto téma. „Česká společnost je o tomto problému nedostatečně informována a média toto téma zajímá jen okrajově, přitom ohlášených případů zneužívaných starých lidí je 16 % a skrytých 84%,“ podotýká Jozífková.

Další informace

Vytvořeno 27.4.2011 8:20:26 | přečteno 2973x | Petr Vitvar
load