Řád všem vyhovuje

Tisková zpráva 30. 04. 2010

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kruháč, obrázek se otevře v novém okněPřed sedmi měsíci otevíralo město Jablonec nad Nisou ve spolupráci s provozovatelem Diakonií ČCE nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kruháč. Před sedmi měsíci mohly být představy o jeho další existenci různé. Se skutečností nyní měli možnost se seznámit jablonečtí zastupitelé přímo v klubu.

Na počátku října loňského roku se otevíralo novotou vonící, téměř sterilní zařízení. Dnes jsou na stěnách plakáty z filmů a muzikantů, jednu celou zeď zdobí barevné grafiti. V době návštěvy zastupitelů byl obsazen jeden počítač ze tří, skupinka dětí zápasila o prvenství ve stolním fotbale, zabrán byl pingpongový stůl, jiní se jen tak bavili u stolu. Za zcela novou koženou zástěnou se několik dětí usilovně učilo.

„Od nadačního fondu Tesco se nám podařilo získat finance na vybavení a na studenty z Gymnázia U Balvanu, kteří naše děti doučují,“ řekla ředitelka Michaela Albrechtová. Podle jejích slov je o doučování v Kruháči velký zájem. Některé děti sem chodí zejména kvůli němu a možnost surfování na internetu a hraní počítačových her je pro ně vedlejší. „Děti, které sem chodí, velmi touží nějak vyniknout, být v centru pozornosti, touží po povzbuzení a pochvale,“ dodala Albrechtová.

Finance z nadačního fondu Tesco nejsou jediné, které klub využívá. Evropské peníze hradí a ještě dva roky budou hradit dvě třetiny provozu, příspěvek plyne od Libereckého kraje, dotaci ze svého rozpočtu přidělilo město Jablonec, v současné době jedná klub s nadacemi ČSOB a Vodafone. Na další rozvoj vzdělávání v nízkoprahovém zařízení se při jeho návštěvě rozhodl finančně přispět i zastupitel Petr Beitl a předal ředitelce Albrechtové částku sedm tisíc korun.

„Budeme si nejdříve muset získat důvěru dětí a mladých lidí,“ řekla 5. října 2009 Michaela Albrechtová. Po sedmi měsících je zcela jasné, že se její slova podařilo naplnit. Na nevytíženost si Kruháč rozhodně stěžovat nemůže. Kromě jabloneckých klientů sem přicházejí i mladí z Tanvaldu. Svou provozní dobu dělí Kruháč v podstatě na dvě části pro dva kluby - časnější hodiny patří školákům a v tu dobu zde probíhá hlavně doučování, od 15:30 do 18 hodin se zde pak schází teenageři. „Ideální by bylo, kdyby se podařilo zrekonstruovat ještě patro nad našimi současnými prostorami a přesunout klub pro mladé lidi tam,“ dodává ředitelka.

Součástí důvěry mezi zaměstnanci a klienty je i to, že návštěva zastupitelů byla hlášena. To pro případ, že by ji někdo cítil jako nepříjemné překvapení. Ti, kdo v klubu zůstali, se však rozhovoru se zastupiteli nebránili. Starosta Petr Tulpa se rozpomněl na své povolání učitele matematiky a na delší dobu zmizel ve studijní části, kde doučoval. Zajímal se také, jak pracovníci klubu zvládají případné agresívní chování klientů: „Nemáme s tím velké problémy. Máme stanovena přesná pravidla a naši klienti ví, že pokud je nebudou dodržovat, nebudou do klubu smět. A oni nechtějí zůstat na ulici,“ vysvětlila Albrechtová s tím, že všichni, kdo Kruháč navštěvují, si daná pravidla pochvalují.

Kromě možnosti smysluplného trávení volného času nabízí klub základním a středním školám také dopolední cílené přednáškové programy prevence: „Oslovili jsme prostřednictvím veletrhu vzdělávání a pracovní schůzky metodiků prevence základní a střední školy na Jablonecku, naši nabídku zatím využily čtyři z nich,“ konstatoval Pavel Novák, vedoucí nízkoprahového zařízení.

Vytvořeno 30.4.2010 14:07:38 | přečteno 2793x | Petr Vitvar
load