První medaile otce města má majitele

Tisková zpráva 25. 11. 2008

Medaile k 200. výročí povýšení Jablonce na městys, foto: J. Jiroutek, obrázek se otevře v novém okněPrvní z třináctky unikátních stříbrných městských medailí má od neděle svého majitele. Je jím dlouholetý farář jabloneckého Sboru Českobratrské církve evangelické Richard Firbas (1929).

„Díky němu existoval v době totality v Jablonci jeden z významných prostorů důvěry pro lidi, kteří se vnitřně a často i vně neztotožnili s vládnoucí ideologií. Jeho zásluhou mohl pod zastřešením jabloneckého Sboru Českobratské církve evangelické fungovat například ekumenický hudební soubor Jizeroš,“ říkal k osobě oceněného duchovního vedoucí oddělení komunikace s veřejností Borek Tichý.

Unikátní medaili předal v neděli v budově sboru starosta Petr Tulpa a oceněný Richard Firbas byl velmi dojat. Konstatoval, že doba byla velmi těžká, ale že nakonec: „Největší boj vede člověk stejně sám se sebou.“

Další ze stříbrných medailí by měla přejít do rukou svého majitele 3. prosince. V ten den ji místostarosta Lukáš Pleticha v Domě česko-německého porozumění předá Dieteru Kleinovi (nar. 1942 v Kokoníně). Místní rodák, historik architektury, který žije střídavě ve Vídni, Mnichově a České republice, se významnou měrou zasloužil o propagaci Jablonce v zahraničí. Přispíval taktéž k rozvoji česko-německých vztahů jako předseda Leuteltovy společnosti spolupracující se Spolkem přátel města Jablonce a Městskou galerií My.
Vytvořeno 25.11.2008 10:02:42 | přečteno 2120x | Petr Vitvar
load