Projekt „Škola hrou“ vyvrcholí poslední srpnový víkend

Tisková zpráva 23. 08. 2010

O víkendu 27. - 29. srpna 2010 proběhne v Mezinárodním centru St. Marienthal (SRN) poslední setkání českých a německých rodin v rámci projektu Škola hrou - o nás a o našich sousedech. V průběhu čtyř víkendových setkání v letech 2009 - 2010, která byla umožněna díky finanční podpoře z evropského fondu pro příhraniční spolupráci Cíl 3/Ziel3, se setkalo přes padesát českých a německých rodin.

Projekt byl finančně podpořen z evropského programu Cíl3/Ziel 3, který je určen pro příhraniční spolupráci českých a saských partnerů v rámci Euroregionu Nisa. Nositelem projektu bylo město Jablonec nad Nisou a německé Mezinárodní centrum St. Marienthal. Na programu setkání se za saskou stranu podílel Felsenweg Institut Dresden. Za českou stranu Mateřské centrum Jablíčko a Střední odborná škola řemesel a služeb.

Setkání přispěla zásadním způsobem k pochopení odlišných kultur a k odbourání zažitých stereotypů o lidech žijících na druhé straně hranice. Při společném víkendovém programu prohloubilo přes 160 českých i německých účastníků setkání (dětí i dospělých) své jazykové znalosti a nahlédli do kulturních odlišností souseda.

Na české straně byl pro účastníky setkání připraven bohatý program - od společného tvoření, přes ukázky tradiční výroby skla a bižuterie, až po sportovní aktivity v okolí jablonecké přehrady a Bedřichova. Saští účastníci ocenili i tradiční českou kuchyni a malebné prostředí Jablonce nad Nisou a Jizerských hor.

Na německé straně na účastníky čekalo inspirativní prostředí Mezinárodního centra St. Marienthal, které je součástí barokního komplexu kláštera St. Marienthal. Ten byl v roce 1234 založen českou královnou Kunhutou. Bohatý program deskových her, sportovní aktivity v okolí kláštera a strava založená z velké části na bio potravinách vyprodukovaných přímo v areálu kláštera zanechaly v účastnících hluboký dojem.

Víkendová setkání vzbudila na obou stranách hranice značný ohlas. Proto město Jablonec nad Nisou přistoupilo na návrh německého partnera a připravuje další společný projekt „Do pohádky za řemesly“. Ten využívá dosavadních poznatků a zkušeností, nicméně zcela inovuje původní projekt. Ústředním tématem nového projektu budou tradiční řemesla v Euroregionu Nisa. Cílem projektu bude kromě jiného vzbudit zájem o tradiční řemesla u mladé generace a předat tak tradici a odkaz regionu dalším generacím.

(mp)

Logo ERDFLogo Cíl 3Logo Euroregion Nisa

Další informace

Vytvořeno 23.8.2010 9:50:42 | přečteno 2236x | Petr Vitvar
load