Prohlášení starosty města Jablonec nad Nisou a ředitele městské policie

12.05.2011 - Jiří Rulc odchází na konci května 2011 z postu ředitele Městské policie v Jablonci nad Nisou. Důvodem jeho odchodu je neshoda mezi ním a vedením města nad podobou další činnosti městské policie pro léta 2011- 2014. V čele jabloneckých strážníků stál od roku 2008.

Jiří Rulc zvítězil v červnu roku 2008 ve výběrovém řízení a do funkce ředitele byl jmenován k 1. září téhož roku. Má za sebou praxi u Policie ČR, na Ministerstvu vnitra ČR a do srpna 2008 pracoval na Policejním prezidiu ČR.

Jeho prvním úkolem bylo konsolidovat personální stav a samotnou činnost městské policie, která v letech 2007-2008 neměla stálé vedení. Dále měl za úkol předložit zastupitelstvu města koncepční řešení další činnosti městské policie a její budoucí rozvoj pro léta 2009-2011. Koncepce byla schválena zastupiteli města v listopadu 2008.

Městská policie za jeho vedení prošla úspěšnými změnami, které přiblížily práci strážníků veřejnosti. Jednou z prvních změn bylo spuštění projektu OKRSKÁŘ a zřízení kontaktních míst pro kontakt s občany města. Právě okrskáři se zabývají dlouhodobě neřešenými problémy, bagatelními případy a stížnostmi, ale realizují i další dva projekty - POLICE-LABELLING (tzv. nálepkování objektů) a odstraňování vraků - na celém území Jablonce nad Nisou.

Za jeho vedení se také zvýšila činnost v oblasti prevence. Strážníci se věnují dětem předškolním věku, školákům, studentům a seniorům formou přednášek, ale i praktickou výukou na dětském dopravním hřišti.

Jednou z výrazných změn jsou od roku 2010 společné hlídky MP a PČR, které ve svém konečném dopadu snížily pouliční kriminalitu a celkovou trestnou činnost páchanou na teritoriu města.

Velkou měrou se městská policie v posledním roce podílela na projektu revitalizace požární zbrojnice, kde se dnes nachází špičkové pracoviště městské policie vybavené novým informačním systémem Memphis, novým digitálním kamerovým systémem a dalšími moderními prvky komunikačního digitálního systému.

Řízením městské policie do jmenování nového ředitele bude po odchodu Jiřího Rulce pověřen jeho dosavadní zástupce Ludvík Loprais.

Ing. Bc. Jiří Rulc
ředitel MP