Připravovaná dohoda vytváří naději pro budoucnost

Tisková zpráva 29. 05. 2009

Na pracovní návštěvu německého města Kaufbeuren odjede dnes dopoledne jablonecká delegace v čele se starostou Petrem Tulpou. Cílem cesty je připravit dohodu o partnerské spolupráci mezi oběma městy, která spojuje historie, společný průmysl, ale i nové vzájemné vztahy nezatížené minulostí.

„Smyslem připravované dohody je posílit přátelství mezi občany obou měst a povzbuzovat především neformální spolupráci na úrovni jednotlivců a spolků,“ vysvětluje plánovanou smlouvu starosta Petr Tulpa a dodává, že dobré vztahy vychází hlavně ze vzájemného poznání a případnou zátěž z minulosti lze překonat společným úsilím o dobrou budoucnost.

Kromě starosty Petra Tulpy reprezentují město místostarosta Lukáš Pleticha, zastupitel Petr Beitl, Martina Baumannová (pedagog SUPŠ a VOŠ), Jan Kašpar (ředitel Státního okresního archivu) a za městský úřad Jan Heinzl (manažer pro koordinaci sociálních věcí), Markéta Puzrlová (manažerka pro koordinaci rodinné politiky), Borek Tichý (vedoucí oddělení pro komunikaci s veřejností) a Kateřina Hujerová (zahraniční vztahy a protokol).

Nejvyšší představitelé obou měst, Petr Tulpa a Stefan Bosse, se už několikrát navštívili, oba také na zasedání městských rad každého z měst představili to své. Připravovaná dohoda o vzájemné spolupráci by tak měla logicky navázat na již několikaleté kontakty, jež po roce 1990 vznikly mezi některými organizacemi. Například velmi dobře spolupracují gymnázia Dr. Randy a Jakoba Bruckera nebo Střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborná škola Jablonec nad Nisou s německou Staatliche Berufsfachschule für Glass und Smuck Kaufbeuren - Neugablonz. Právě šestice studentů této školy v oboru rytectví v Jablonci před několika týdny pracovala na sádrovém modelu medaile s autoportrétem, který si pak odvezla domů s tím, že vyrazí do kovu medaile o průměru 35 mm.

Neugablonz

Součástí Kaufbeuren je i městská čtvrť Neugablonz. Založili ji po 2. světové válce lidé vysídlení právě z Jablonce a okolí. Jde o jev do značné míry výjimečný, protože většina lidí z poválečné východní Evropy byla spíše rozptýlena do nejrůznějších míst Německa. Tady však zůstala koncentrace skupiny z jednoho města zachována, což bylo způsobeno i jejich pozdějším seskupováním. Tito vyhnanci dokázali nejen vybudovat na zbořeništi několika továrních hal uprostřed lesů nové osídlení, ale obnovit a rozvinout i typicky jablonecký průmysl - výrobu bižuterie.

Vytvořeno 29.5.2009 8:46:25 | přečteno 2246x | Petr Vitvar
load