Přijďte dýchat s Evičkou a darovat krev

Tisková zpráva 05. 09. 2008

V úterý 9. září vyroste na náměstí před jabloneckou radnicí vojenský stan o velikosti 6 x 9 metrů. Ten nabídne přístřeší jabloneckému Českému červenému kříži, který zde bude učit, jak poskytnout první pomoc malému dítěti.

„Smyslem celé akce, kterou jsme nazvali rozdýchejte s námi Evičku a Adámka je vysvětlit veřejnosti, jak rozdílné je resuscitovat dospělého a dítě. A jak vůbec poskytnout tu nejzákladnější první pomoc dítěti před příjezdem lékaře,“ říká ředitelka úřadu OS ČČK Helena Ungermannová.

Moderátor Jan Žíla tak bude od úterní 10 hodiny dopolední zhruba do sedmnácté lákat proudící veřejnost, aby zkusila své zdravotnické znalosti. Patronem celého dne je jablonecký starosta Petr Tulpa. Ten cítil, že by se rád i nějakým aktivním způsobem celého dne zúčastnil, a proto přijde ve 13.30 hodin odevzdat svou přihlášku k dobrovolnému dárcovství krve.

„Vyzval jsem k dárcovství i ostatní zaměstnance městského úřadu a vyzývám k tomu také jabloneckou veřejnost, protože se domnívám, že nikdy nevíme, kdy sami budeme něčí krev při operaci potřebovat,“ vysvětluje své pohnutky hlava města.

Způsob, jak se k dárcovství přihlásit, je velmi jednoduchý. Ve stánku červeného kříže bude urna, do níž je možné během úterý přihlášku odevzdat. Podle ní pak každého přihlášeného zkontaktuje liberecká transfúzní stanice a pozve jej na odběr.

Během tohoto dne budou na náměstí také chodit studenti v tričkách s logem tématicky spjatým s dárcovstvím krve, kteří budou kolemjdoucí zastavovat s krátkou anketou.
Vytvořeno 5.9.2008 9:38:19 | přečteno 2018x | Petr Vitvar