Prezidentský pár navštívil gymnázium a mincovnu

19.04.2011 - „V Libereckém kraji jsem byl během svého funkčního období už třikrát. Pokaždé nás vezou někam, ale v Jablonci jsem byl ve všech případech,“ řekl prezident Václav Klaus jabloneckému starostovi Petru Beitlovi, jenž hlavu státu přivítal v úterý dopoledne ve dveřích Gymnázia Dr. Randy. Václav Klaus s chotí je v těchto dnech na oficiální třídenní návštěvě Libereckého kraje.

Dvě stovky z celkových 460 studentů očekávalo prezidentský pár v tělocvičně gymnázia. Václav Klaus zde odpovídal na otázky studentů, které se týkaly jeho názoru na možného nástupce do prezidentského úřadu, na stabilitu a podobu současné vlády, ale i na vrcholné posty Evropské unie. Studenti se zajímali o euro, o ekonomickou krizi i možný vznik uceleného evropského státu.

Padla také otázka, zda ještě pokračují nějaká jednání o zrušení KSČM. „Myslím, že se nic neděje. Rozhodování o tom, zda tuto stranu zrušit nebo ne, je už jaksi dlouho pryč. My jsme si mysleli, že po revoluci postupně komunistická strana jaksi zanikne sama, protože nebude mít dostatek přívrženců a sympatizantů. Překvapivě se tomu tak nestalo,“ odpověděl prezident Klaus a v zamyšlení pokračoval: “V některých zemích byly komunistické strany zakazovány. Ony však nezmizely, jen se přejmenovaly například na strany demokratické levice. Původní název byl zapomenut a jejich členové byli či jsou prezidenty nebo předsedy vlád těchto zemí. U nás však strana stále nese své jméno a všichni tak přesně vědí, o co je a co očekávat,“ uzavřel Klaus.

Z gymnázia Dr. Randy odjel prezidentský pár doprovázený také jabloneckými vrcholnými představiteli do jablonecké mincovny, kde si prohlédl provoz, sledoval ražbu, podepsal se do pamětní knihy města i mincovny. Pár dostal také na památku po medaili z místní produkce - prezident raženou s vlastním podpisem, jeho choť personifikovanou medaili se svým portrétem a znamením horoskopu.

Odtud se pak všichni odebrali na oběd do hotelu v Břízkách, po němž pak delegace hlavy státu pokračovala ve svém programu cesty po Libereckém kraji.

Z Jablonce si kromě dobrých dojmů prezident Klaus odvezl také sadu sklenic na sekt se stylizovanými symboly šesti kmenových sportů vyučovaných na sportovním Gymnáziu Dr. Randy, které jsou dílem studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Starosta Petr Beitl pak věnoval manželům Klausovým zdejší regionální produkt, jímž jsou Kitlovy výrobky a květiny pro první dámu.

Prezidentský pár v jabloneckém Gymnáziu Dr. Randy

19.04.2011