Přeshraniční spolupráce policií v Euroregionu Nisa

Tisková zpráva 29. 02. 2008

Regionální sdružení Euroregion Nisa v Liberci připravuje projektovou žádost ve spolupráci s polským partnerem, městem Szklarska Poręba: Přeshraniční spolupráce policií v Euroregionu Nisa.

Partnery budou vybrané obce české části Euroregionu Nisa (předběžně Frýdlant, Hrádek na Nisou, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Liberec) a zmíněný polský partner. Prostřednictvím projektu si tak všichni zlepší technického vybavení městských policií. Projektovou žádost předloží Euroregion Nisa (ERN) v rámci první výzvy Operačního programu Přeshraniční spolupráce 2007 - 2013 Česká republika - Polsko vyhlášené 14. ledna 2008 a bude plnit funkci tzv. lead-partnera (koordinátora, vedoucího partnera) v projektu. Žádosti je možné předkládat nejpozději do 14. března.

První oznámení o výběru Jablonce jako partnera pro tento projekt poslala Rada ERN e-mailem na konci ledna tohoto roku. V případě přidělení dotace město získá z EU peníze na pořízení nových technologií a technických prvků ke zvýšení efektivity řízení operačního pracoviště Městské policie v Jablonci nad Nisou, k přímé provázanosti systému informační podpory řízení s varovným a informačním systémem obyvatelstva a dalšími systémy základních složek Integrovaného záchranného systému. Digitální záznamové zařízení umožní např. sledování hovorových kanálů využívaných pro tísňová hlášení a archivaci jednotlivých hovorů po dobu několika měsíců. Systém sledování a vyhodnocování databáze registračních značek pomůže najít hledané vozidlo, systém distribuce a převodu obrazových informací z kamer umožní archivaci obrazových dat a jejich využití i ostatními složkami IZS a krizového řízení města.

Základní podmínkou partnerství města a realizace „projektu“ je jeho udržitelnost a neměnné využití při přemístění centra řízení do jiného objektu (např. bývalá hasičská zbrojnice) a možnost rozšiřování systému o další obdobné prvky nebo samostatné technologie dle požadavku uživatelů.

Náklady na pořízení nových technologií a technického zařízení k modernizaci řídícího centra kamerového dohlížecího systému městské policie činí zhruba dva miliony korun. Dotace z EU by měla být 85% a město by se podílelo procenty patnácti.
Vytvořeno 29.2.2008 13:07:00 | přečteno 2650x | Petr Vitvar
load