Překoná jablonec národní rekord ve sběru baterií?

Tisková zpráva 22. 09. 2009

Město Jablonec nad Nisou se pokusí o překonání národního rekordu České republiky ve sběru použitých baterií a monočlánků na obyvatele, jehož držitelem je stále město Žatec s 28 g nasbíraných baterií na obyvatele.

Přineste vybité baterie a monočlánky v den konání Jabloneckých podzimních slavností 25. září 2009 od 11 do 16 hodin na Dolní náměstí (sběrné místo bude umístěno ve stánku společnosti Ecobat). Zapojit se mohou jak jednotlivci, tak neziskové organizace a školy.

Na otázku proč vlastně třídit baterie odpovídá René Hybner, odpovídající za odpadové hospodářství města: „Protože baterie do obyčejného odpadkového koše zkrátka nepatří. Vybité baterie, které v koši skončí, jsou pak na skládce totiž velice nebezpečným odpadem. Jediný správný způsob, jak se použitých baterií zbavit, je recyklací. Pouze a jedině tříděním a následnou odbornou likvidací baterií a monočlánků lze zabránit dalšímu znečišťování životního prostředí, dokonce přináší i materiální a finanční úspory. Z recyklací získaných kovových sloučenin se znovu vyrábějí nové výrobky i nové baterie. Baterie můžete odevzdávat do sběrných nádob, které nejčastěji najdete v supermarketech, hypermarketech, elektro-obchodech, na sběrných dvorech atd.“

A které baterie ano a které ne? „Všeobecně platí, že do odpadkového koše nepatří žádná baterie,“ říká René Hybner a dodává: „Donést můžete použité tužkové baterky z dálkového ovládání, knoflíkové baterky z náramkových hodinek, z hodin, hraček, atd.
Vytvořeno 22.9.2009 10:49:56 | přečteno 2477x | Petr Vitvar
load