Pracovat začala nová školka v areálu nemocnice

05.09.2011 - Od 1. září začala pracovat nová mateřská škola v areálu nemocnice. Toto zařízení s možností přijímat i děti mladší tří let vzniklo na základě setkání s Jablonečany na téma „Chybí vám jesle?“ v dubnu roku 2009.

Tehdy 72 % dotazovaných rodičů odpovědělo kladně. I z toho důvodu se začal hledat prostor, kde by bylo možné a vhodné zařízení tohoto typu vybudovat. Původně se hovořilo o školce kontejnerové, poté se však jablonečtí zastupitelé rozhodli pro klasickou zděnou stavbu. „K rozhodnutí vedl i fakt, že jablonecké zimy bývají velmi tvrdé. A pokud nebude někdy v budoucnu potřeba školka, bezbariérová budova může okamžitě změnit svůj účel a začít sloužit jako stacionář pro seniory,“ vysvětluje místostarosta Petr Tulpa, který má na starosti právě oblast školství.

„Stavět se začalo 30. září 2010, do konce roku byla dokončena hrubá stavba, na zimu se práce přerušily a znovu začaly letos začátkem dubna,“ říká Iva Zemlerová z oddělení investiční výstavby. Vlastní budova byla hotová v první půli července, pak probíhaly práce na interiéru a na zahradě.

„Školka přišla celkem na 18,5 miliónu korun, 9 miliónů je dotace z Libereckého kraje,“ informuje místostarosta. Budovu školky projektoval Ateliér 4, o realizaci se postarala jablonecká firma Astramont.

Jako jediná ve městě je právě tato školka kompletně bezbariérová. „Mezi rodiči byl o ni velký zájem. Sešlo se 72 žádostí, kapacita ale dovolila přijmout jen 40 dětí. Zhruba polovina z nich je mladších tří let,“ konstatuje vedoucí oddělení školství kultury a sportu Zdena Květová. Přednostně sem bylo zapsáno také celkem 13 dětí zaměstnanců nemocnice.

V Jablonci je celkem dvanáct mateřských škol, přičemž jedna MŠ má osm odloučených pracovišť. Jejich celková kapacita je 1500 míst a všechna jsou obsazená. „Potěšující je skutečnost, že se městu podařilo přijmout všechny tříleté děti, jejichž rodiče o přijetí požádali, a k tomu ještě cca 80 dětí mladších tří let. Nepřijato bylo celkem 99 dětí. V převážné míře se jednalo o velmi malé děti, tedy o děti do 2,5 roku,“ dodává Květová.

V Jablonci byly v minulosti provozovány troje jesle - ve Švédské 12, v Puškinově 2 a Josefa Hory 33, a to až do roku 2000, kdy je jablonečtí zastupitelé zrušili zcela, neboť bylo těžké naplnit jejich kapacitu. K 1. lednu 1992 byl provoz jeslí převeden z Okresního ústavu národního zdraví Jablonec nad Nisou na město a jejich pracovníci se stali zaměstnanci města Jablonec, které plně hradilo jejich provoz.

Další informace

Mateřská škola v areálu nemocnice

Mateřská škola v nemocnici, foto: R. Baloghová

 

Dětské hřiště u školky, foto: R. Baloghová

 

Interiér školky, foto: R. Baloghová

 
 
Vytvořeno 5.9.2011 16:34:27 | přečteno 4038x | Petr Vitvar
load