Pomoc pro drobné bižuterní podnikatele

Tisková zpráva 23. 10. 2009

Město jako zaměstnavatel nemá velké možnosti, jak nabídnout pracovní příležitosti bižuterním dělníkům i administrativním pracovníkům, které propustila společnost Jablonex Group, a. s. V souvislosti s likvidací majetku společnosti se však objevila další hrozba pro budoucnost bižuterního průmyslu.

Ta spočívá v zastavení a likvidaci provozu výroby kovových komponentů pro bižuterii ze strany Jablonex Group, a. s. „To je velmi vážná existenční hrozba pro drobné výrobce, kteří komponenty odebírají a nyní jim končí dodavatel. Přitom mají i v současné době nasmlouvány kontrakty na dodávky bižuterie. Pokud by se tento scénář naplnil, znamená to faktickou likvidaci jabloneckého bižuterního průmyslu,“ říká místostarosta Lukáš Pleticha.

V rámci likvidace majetku společnosti Jablonex Group, a. s., by měla být rozprodána nástrojárna včetně souboru přípravků z ní a vzorkovna. Oba soubory značné historické hodnoty reprezentují výsledek práce jabloneckého bižuterního průmyslu v uplynulých více jak sto letech. Rozprodejem po částech by hrozilo jejich nevratné rozptýlení.

Soubor aktivních nástrojů odkoupí od Jablonexu jablonecká společnost LUCID, spol. s r. o., o soubor neaktivních (historických) nástrojů a vzorkovnu se bude ucházet Muzeum skla a bižuterie. Společnost LUCID se zároveň zaváže, že převezme úlohu dodavatele kovových komponentů pro drobné výrobce bižuterie, čímž zachová výrobu a budoucnost.

Muzeum skla a bižuterie již má příslib na část finančních prostředků ze zdrojů ministerstva kultury, které však nepostačí na celý odkup. Proto bylo město požádáno o pomoc. „Forma pomoci by spočívala v poskytnutí finančního příspěvku ve výši cca. 2 mil. Kč a následné pomoci při hledání vhodného depozitu pro vzorkovnu a nástroje,“ vysvětluje L. Pleticha s tím, že faktické uvolnění prostředků přichází do úvahy nejdříve v období prosinec - únor 2010, což je akceptovatelné.

Proto zastupitelé včera schválili záměr odkupu souboru nástrojů pro výrobu kovových komponentů k bižuterii a vzorkovny a pověřili místostarostu Lukáše Pletichu zahrnout z tohoto důvodu do rozpočtu města na rok 2010 částku ve výši dvou milionů korun pro Muzeum skla a bižuterie.

Vytvořeno 23.10.2009 13:09:15 | přečteno 2369x | Petr Vitvar
load