Partnerské vztahy přes hranice rozvíjí i senioři

16.09.2011 - Pětatřicet jabloneckých seniorů bylo hosty německého partnerského města Bautzen. Návštěvu připravil Seniorenverband Bautzen, a to za finanční podpory Evropské unie.

„Program byl opravdu bohatý, ještě teď jsme všichni plni dojmů,“ říká Vladimír Hušek, předseda jabloneckého klubu důchodců.

První den senioři navštívili zámek v obci Neschwitz, ten následující se zúčastnili vernisáže společné výstavy prací seniorů z Bautzen a Jablonce nad Nisou. Výstavu oficiálně zahájil primátor Bautzen Christian Schramm. „Velmi si cením šestnáctileté dobré spolupráce obou svazů, které každoročně pořádají společné akce na české a německé straně a tak přispívají k upevňování přátelství a naplňování partnerské smlouvy mezi oběma městy,“ řekl Schramm.

Po prohlídce historického centra města Bautzen se senioři rozdělili do tří skupin s rozdílným programem - kreativní tvorba, pohyb a hudba, bowling. Večer je čekalo vystoupení folklorního souboru v aule Schillerova gymnázia prezentující lužicko-srbskou kulturu.

„Podobnou akci uspořádal Jablonec v letech 2005 a 2009 rovněž za finanční podpory EU. Tehdy jsme zase my hostili seniory z Bautzen,“ konstatovala Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací jabloneckého městského úřadu.

„Poslední den si senioři prohlédli staré město a nakoupili výborné hořčice i čokolády“, prozradil Vladimír Hušek a závěrem dodal: „Již nyní přemýšlíme o tom, jaký program pro příští rok pro naše přátele připravíme. V minulosti jsme s nimi navštívili všechny sklárny od Harrachova po Janov nad Nisou, část Jizerských hor a Český ráj. Musíme přijít zase s něčím novým. Snad se nám to za finanční podpory radnice opět podaří,“ zadoufal předseda jabloneckého klubu seniorů.

Loga - Euroregion Nisa, Evropský fond pro regionální rozvoj, Cíl 3

Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti
Projekt je spolufinancován z ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje - Fond malých projektů Cíl 3 2007-2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa

Vytvořeno 16.9.2011 10:43:15 | přečteno 2645x | Petr Vitvar