Partnerská města na návštěvě Jablonce

Tisková zpráva 25. 09. 2007

Architekti Fellner a Helmer by měli jistě radost, kdyby viděli, jak Jablonečané slavili stoleté výročí jejich velkolepého díla. Třetí záříjový pátek to v Městském divadle žilo stejně jako tehdy v minulém století při slavnostním otevření. Do Jablonce se sjely delegace z partnerských a spřátelených měst, jmenovitě z chorvatské Marčány, belgického Ronse, německého Zwickau a Bautzenu a polské Jelenie Gory. „Z operety Vídeňská krev jsem nadšený, nevadí mi, že jsem nerozuměl úplně všemu, hudba je všude stejná“ řekl starosta Jelenie Gory Jacek Wlodyga. „Díval jsem se do programu na měsíc září a překvapilo mě, že máte téměř na každý den nějaký program“, doplnil.

I Michael Böhmer, místostarosta Bautzenu, nešetřil chválou. Byl rád, že se sešel se svým kolegou Vettermannem ze Zwickau. „Když se chceme sejít, musíme přijet oba do Jablonce“, smál se.

Hosté absolvovali celé kulturní odpoledne, přihlíželi předávání pamětních medailí v Eurocentru, shlédli operetu v divadle a na závěr večera se zúčastnili společenského setkání. Delegace z Belgie si pochvalovala dobré víno servírované v divadle, místostarosta Ronse Gunter Deriemaker řekl: „ Jsem členem spolku přátel vína, Ronse se nachází ve vinařské oblasti blízko francouzských hranic a vaše víno mě příjemně překvapilo. Jen burčák jsem nikdy před tím nepil, škoda že ho nemůžu přivézt domů, do letadla mi ho nevezmou“ postěžoval si naoko.

Většina zahraničních hostů se zdržela až do neděle, takže si mohla užít podzimních slavností a krásného teplého počasí. Chorvati hlavně nechtěli propást vystoupení Nisanky, tanečního souboru, s jehož členy se stýkají několik let a pojí je přátelství. Starosta města Petr Tulpa přijal na závěr pozvání od přátel z partnerských měst s tím, že se těší na brzké shledání.
Vytvořeno 25.9.2007 11:55:27 | přečteno 1985x | Petr Vitvar
load