Park v Nové Pasířské nabídne příjemné prostředí všem, nejen pejskařům

Tisková zpráva 07. 01. 2010

Ve středu 6. ledna se odehrálo na jablonecké radnici jednání zástupců údajných tří stovek obyvatel ulice Nová Pasířská se starostou Petrem Tulpou a místostarostou Lukášem Pletichou. Občané přišli se stížností proti přeměně louky za konečnou tramvaje na park. Podle nich tak město sebere poslední plochu určenou k volnému pohybu psů.

Starosta Petr Tulpa odkázal protestující na oddělení interního auditu a stížností, aby zkonzultovali náležitosti hromadné připomínky. Konstatoval, že nelze pouze říci nechceme, ale i případné řešení situace. „V tomto okamžiku už nelze ani vymýšlet kompromis. Dva roky o projektu jednáme. Během té doby proběhlo několik veřejných setkání, na kterých mohli protestující přednést své připomínky. Neučinili tak, začali být aktivní až v okamžiku, kdy je hotová projektová dokumentace, vyřešené stavební řízení a podává se žádost o dotaci. Jakákoli změna, natož radikální změna cyklostezky, celý projekt zlikviduje. A proto město na projektu trvá,“ rekapituluje starosta Tulpa.

Pravdou je, že tato plocha, některými zvaná „Psí louka“, je podle obecně závazné vyhlášky (OZV 2007/1) jednou ze třech míst, kde je v Jablonci možný volný pohyb psů (další plochy jsou mezi ulicemi Plynární a Na Výšině a louky na Dolině). „Tím, že tady bude cyklostezka a dráha pro in-line, bude toto znemožněno, protože zde bude hrozit nebezpečí kolize psů se sportujícími lidmi,“ říká Bohdan Jacyšin, jenž je jakýmsi mluvčím a hlavním iniciátorem protestu. Dodal, že pokud radnice neustoupí a projekt nezastaví, podniknou oni veškeré kroky proti.

Plánovaný park zapadá do Integrovaného plánu rozvoje města, konkrétně do Realizace zóny IPRM Žižkův Vrch a okolí, na nějž se Jablonci podařilo získat evropské peníze. Cílem jsou rekonstrukce bytových domů a revitalizace veřejných ploch, kam dlouhá léta neupravovaná louka v Nové Pasířské patří. O možnosti vzniku parku v dané lokalitě radnice s veřejností jedná už více jak dva roky. Poprvé byla představena Jablonečanům v zářijovém čísle Jabloneckého měsíčníku (9/2007 - Budeme mít park v Nové Pasířské? - str. 2, 3). V současné době je projekt připraven k žádosti o dotaci a v dubnu by měla začít jeho realizace. Náklady jsou spočítány na 12 milionů korun, město přispěje 20% ze své pokladny. Pokud se běh událostí zastaví, dotaci bude nutné vrátit.

Připomínky k podobě parku mohla veřejnost vznést už při prvním územním řízení v době od 30. 1. do 30.3. 2008, podruhé po změně územního rozhodnutí 15.7. - 26.7.2009. „Ani v jednom případě jsme žádné připomínky neobdrželi,“ říká vedoucí oddělení přípravy projektů Zuzana Bencová. Podle jejích slov je navíc cyklostezka vedoucí parkem zařazena v přeshraničním projektu cyklostezek Odra - Nisa už od roku 1998.

„V roce 2008 jsme pořádali hned tři setkání na toto téma, a to ve školní jídelně na Žižkově Vrchu, ve školce v Nové Pasířské a ve speciální škole v Liberecké ulici. Těm předcházela ještě dvě veřejná projednávání v Klubu Na Rampě během slavností řeky Nisy,“ připomíná místostarosta Lukáš Pleticha a podivuje se nad faktem, že ani jeden z iniciátorů stížnosti se žádného ze setkání nezúčastnil.

„Tento projekt je ale likvidací volného prostoru pro pohyb psů,“ ohrazuje se B. Jacyšin. Dotyčný však zřejmě netuší, že volná plocha je ohraničena lávkou přes Nisu, ulicí Vodní a Novou Pasířskou, neboť stále hovoří o celé ploše až ke konečné tramvaje. Navíc nový park nijak volný pohyb psů ve vytčené zóně neomezuje a ani podmínky dotace jej neřeší. Realizace přinese větší počet laviček, stromů a keřů, hřiště pro malé děti, přiznají se vyšlapané cestičky, které budou zpevněny, otevře se přístup k řece a vzniknou malebná zákoutí.

„My však o tuto revitalizaci nestojíme,“ pokračuje v protestu dál Jacyšin a jmenuje kroky, které on a sdružení za záchranu louky podnikne: „Podáme hromadnou připomínku zastupitelstvu města. Pokud ji ono zamítne, požádáme příslušné ministerstvo, aby nepřidělilo dotaci, popřípadě zamíříme až k Evropské unii. Bude to ostuda pro Jablonec, Liberecký kraj i stát,“ hrozí Jacyšin, kterému se nelíbí kromě cyklostezky ani větší počet laviček, protože tím se údajně jen zvýší procento opilců posedávajících v blízkosti jeho bydliště.

Pokud splní sdružení na záchranu louky všechny náležitosti, dostane se hromadná připomínka až na únorové jednání jabloneckých zastupitelů. Závěrem středečního jednání však rozhodně není to, že by město projekt zastavilo, neboť byl řádně, a to hned v osmi případech, projednán s veřejností, od které se mu nedostalo žádného záporného vyjádření.

Další veřejné setkání v rámci Realizace zóny IPRM Žižkův Vrch a okolí proběhne ve středu 27. ledna od 18 hodin ve školní jídelně Gymnázia U balvanu. Tentokrát se bude jednat o dětských hřištích a dalších sportovištích ve zmíněné zóně.

Vytvořeno 7.1.2010 13:03:14 | přečteno 2593x | Petr Vitvar
load