Padesát tisíc pro Iuventus, gaude!

20.07.2011 - Šek na 50.000 korun předal starosta Jablonce nad Nisou Petr Beitl sbormistrovi Tomáši Pospíšilovi. Ten přivezl se sborem Iuventus, gaude! z rakouského Grazu titul mistrů světa v kategorii duchovní hudby.

„Mistra světa jsem na půdě jablonecké radnice ještě nepřijímal,“ svěřil se starosta a blahopřál mladým zpěvákům a zpěvačkám mnoho úspěchů v další práci. K finančnímu obnosu, který je odměnou pro sbor za jejich umístění na světovém šampionátu, připojil ještě jeden slib: „Protože tady teď nejste úplně všichni, někteří se už rozjeli na prázdniny, chystáme vám ještě jeden dárek na 1. září. Tím bude výlet, jehož cíl je ještě tajný,“ sdělil přítomným starosta Beitl.

Tomáš Pospíšil vyjádřil poděkování za finanční obnos. „Víme, že není zcela obvyklé, aby město podporovalo dětský pěvecký sbor, a proto si toho vážíme. Víme, že další úspěšný český sbor, pražské Zvonky, přijetí na radnici nečeká, protože tam má vedení městské části jiné priority. Jsme opravdu rádi, že Jablonec podporuje nejen sport, ale také kulturu, tedy i nás,“ konstatoval sbormistr Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil.

Sbor představil přítomným i svá ocenění, která si z Rakouska přivezl. Tři zlaté medaile, diplom s titulem mistra světa v kategorii duchovní hudby z Mistrovství světa dětských a mládežnických sborů a titul šampióna mezi mládežnickými sbory z Šampionátu Grand Prix.

A co čeká mistry světa dál? „V nejbližším době nás čeká společný koncert s Hradišťanem, a to hned počátkem října. Na jaře příštího roku pak vystupujeme v Jelení Hoře společně s Jelenohorskou filharmonií. A velkou výzvou je také olympiáda pěveckých sborů příští rok v létě v USA, kam nás doporučili dva američtí porotci. Zda budeme usilovat o účast, se musíme rozhodnout hned na počátku školního roku. V případě kladného rozhodnutí pak budeme muset hledat sponzora,“ vysvětluje Tomáš Pospíšil.

Soutěže ve sborovém zpěvu

1st World Choir Championships for Youth and Young (Mistrovství světa dětí a mládeže ve sborovém zpěvu)

  • Soutěžilo 120 sborů ze 40 zemí ve 14 kategoriích
  • Iuventus, gaude! je vítězem v kategorii duchovní hudby (Musica sacra) - získal zlatou medaili (uděluje se za počet nasbíraných bodů) a cenu pro mistra světa v této kategorii, kde soutěžilo 15 sborů, z toho 13 ve vyšším stupni soutěže - kole šampionů.

2nd Grand Prix of Choral Music - Competition (Velká cena sborového zpěvu)

  • Vyhlášeno 7 kategorií.
  • Iuventus, gaude! byl přihlášen do kategorie mládežnických sborů, ve které se stal světovým šampiónem, získal zlatou medaili za nominaci do soutěže a cenu pro vítěze. V této kategorii bylo nominováno 5 sborů.
  • Jako vítěz 1st World Choir Championships for Youth and Young byl Iuventus, gaude! nominován do 2nd Grand Prix of Choral Music v kategorii duchovní hudby, kde nezvítězil, ale získal zlato za nominaci do této soutěže stejně jako ostatní nominované sbory. V této kategorii bylo nominováno 8 sborů, cenu Grand Prix vyzpívalo Abbelimento z Prahy (to získalo i Grand Prix v kategorii mladých ženských sborů).

Přijetí sboru Iuventus, gaude! starostou města

20.07.2011, obřadní síň jablonecké radnice

Starosta Petr Beitl předává dárkový poukaz, foto: P. Vitvar

 

Iuventus, gaude! zpívající, foto: P. Vitvar

 

Členové sboru Iuventus, gaude!, foto: P. Vitvar

 

Sbor Iuventus, gaude! s vedením města, foto: P. Vitvar

 

Členky sboru s oceněním, foto: P. Vitvar

 

Ocenění z rakouského Grazu, foto: P. Vitvar

 
 
Vytvořeno 20.7.2011 15:39:43 | přečteno 3405x | Petr Vitvar
load