Otec města na medaili

Tisková zpráva 10. 10. 2008

Jednohlasně radní včera schválili vydání medaile města Jablonec nad Nisou k 200. výročí narození Josefa Pfeiffera, prvního starosty města, a k povýšení Jablonce na městys. Schválili i udělení medaile „otce města“ osobnostem kulturníhoa společenského života Jablonce nad Nisou.

Společně s 200. výročím povýšení vsi Jablonec na městys si letos připomínáme 200. výročí narození prvního starosty města Jablonec nad Nisou. Úspěšného podnikatele a politika Josefa Pfeiffera (1808-1869) nazývali jeho současníci „otcem města Jablonce“. Své úsilí věnoval zejména rozvoji dopravní infrastruktury, podpoře podnikání a společenského života obce. Výsledkem Pfeifferova působení ve veřejné správě je třeba založení druhého jabloneckého náměstí (1864, dnešní Dolní náměstí), v jehož horní části byla mezi lety 1867 - 1869 vystavěna reprezentativní budova radnice v neorenesančním slohu (dnes městská knihovna).

Vzhledem k významu zmíněného výročí a osobnosti Josefa Pfeiffera rozhodli radní o ražbě medaile mimořádné svými rozměry i návrhem. Jde o stříbrnou a tombakovou ražbu o průměru 85 mm, tedy na hranici technologických možností jablonecké České mincovny. Mimořádné je i užití českého a německého textu v opisu medaile, na oficiální městské ražbě snad poprvé v naší česko-německé historii.

Na líci bude portrét prvního starosty s českým a německým textem: Josef Pfeiffer 1808 - 1869, otec města, první starosta města Jablonec nad Nisou. Rub ponese medailérský přepis dobového pohledu na Jablonec na začátku 19. století a symboly současné podoby města (siluety věží), městský znak a nový logotyp města opět spolu s českým a německým textem: 1808 - 2008, raženo k 200. výročí povýšení vsi Jablonec na městys.

Ve stříbře bude raženo pouhých dvacet kusů pro ocenění několika vybraných osobností a jako mimořádný dar města pro muzejní expozice a instituce (Národní muzeum v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci, státní okresní archiv). Tombakové medaile jsou určeny jako památka na letošní výročí a jako dar starosty. Na základě objednávky je bude moci v omezením množství získat za úplatu i veřejnost. Autorem návrhu je renomovaný jablonecký medailér ak. soch. Jiří Dostál.
Vytvořeno 10.10.2008 14:31:39 | přečteno 2537x | Petr Vitvar
load