Ohlasy na Jablonec v německém tisku

Tisková zpráva 04. 05. 2007

V Süddeutsche Zeitung vyšel minulý týden článek o vztazích mezi obyvateli Jablonce a německého Neugablonz. Dva němečtí novináři přijeli do Jablonce a hovořili s místostarostou Lukášem Pletichou o citlivém tématu vztahu obyvatel obou měst.

„Po Mnichovské dohodě, vpádu Nacistů, pronásledování Židů a utlačování Čechů Němci přišel konec války, vyvlastnění a vyhnání více než dvou třetin Němců z Čech.“ Takto drsně začíná článek popisující česko-německé vztahy vyvíjející se po válce více než šest desítek let. Nynější obyvatelé Neugablonz, který je částí většího Kaubeuerenu, vzpomínají na to, jak si po nuceném odchodu založili městečko a pojmenovali je „Nový Jablonec“. Protože si z bývalé vlasti s sebou přinesli spoustu dovedností a byli velice pracovití, přispěli velkou měrou k vzestupu Bavorska.

Po roce 1989 nastal posun, studenti nezatěžkaní minulostí navazují s německými dětmi přátelství, jezdí na školní výměny a vzájemně se poznávají. Lukáš Pleticha celý rozhovor uzavřel slovy: „Neugablonz je částí jablonecké historie. Můžeme navázat přátelství bez břímě minulosti.“

Vytvořeno 4.5.2007 12:31:38 | přečteno 2055x | Petr Vitvar