Občané si navrhnou podobu Tyršova parku

08.03.2011 - Jablonečané, kterým není lhostejná budoucnost Tyršova parku, jsou zváni na veřejné projednávání města s občany v sokolovně ve Fügnerově ulici tuto středu 9. března od 18 hodin.

Jeho cílem je vytvořit zadání na obnovu parku, která by mohla být financována z prostředků Nadace Proměny.

Nadace Proměny podporuje obnovu parků v České republice a nyní vyhlásila výzvu pro předkládání záměrů. „Z došlých návrhů komise nadace vybere jedno město a tomu dá peníze na obnovu,“ říká jablonecký zastupitel a předseda Spolku přátel města Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha a dodává: „Je to šance jak získat až devadesát procent celkových nákladů na obnovu parku a možná je už poslední. Snažit se ale musíme všichni, město, občané i spolky.“

Nadace PROMĚNY podporuje projekty zaměřené na městskou krajinu. Pomáháme zakládat a udržovat veřejnou zeleň, proměňujeme zanedbaná a opuštěná místa v prostor pro život, poskytujeme nové možnosti pro jejich využití a motivujeme tak děti i dospělé k aktivnímu využití volného času a relaxaci v městské zeleni. Podněcujeme k tvůrčímu a současně ohleduplnému využívání veřejných prostranství; naším cílem jsou pozitivní proměny měst a zvyšování kvality života jejich obyvatel,“ charakterizuje nadace sama sebe na svých stránkách www.nadace-promeny.cz.

Za sebou má nadace podporu obnovy tří parků - dva jsou v Kamenickém Šenově, a to Janurův a Dvořáčkův park, které byly obnovovány v letech 2006-2008. Třetím je broumovský veřejný park Alejka, jenž prošel obnovou v letech 2007-2010. Tím dalším by mohl být jablonecký Tyršův park.

Z historie Tyršova parku

Podmáčený pozemek o rozloze skoro 20 000 metrů čtverečních koupil v roce 1884 okrašlovací spolek. Iniciátory byli místní občané, Robert Hübner a Josef Pohl. V dalších devíti letech byl park postupně budován. Z odpojeného meandru Nisy po regulaci vzniklo jezírko, doplněné balustrádou a mostkem. Slavnostní otevření parku se uskutečnilo 9. července 1893. Později přibyly v parku sochy, pomníky, plastika z čedičových varhan a taky pavilón pro promenádní koncerty a meteorologický sloupek. V jihozápadním rohu byl ve 20. letech 20. stol. zřízen památník jabloneckým padlým z první světové války. Po druhé světové válce vzaly německé pomníky za své. V 50. či 60. letech přibyly v parku veřejné záchodky. Koncem 70. let 20. stol. byl park obnoven. Byla odstraněna většina torz plastik z minulosti, naopak doplněny prolézačky pro děti. Rozšířen byl vodotrysk v jezírku, fontána a umělý potok. V našem klimatu se však úpravy neosvědčily. Beton popraskal a ztrácí se voda.

V roce 2001 byla v parku částečně obnovena zeleň a doplněno vybavení, v roce 2006 vyměněny prolézačky. V říjnu 2009 park poškodila sněhová kalamita.

Vytvořeno 8.3.2011 7:58:07 | přečteno 3140x | Petr Vitvar