O vzdělávání v seniorském věku mají zájem jen ženy

07.09.2011 - Ve středu v 9 hodin zahájil v malém sále Spolkového domu jablonecký místostarosta Petr Tulpa první semestr letošní Akademie seniorů. Ten potrvá do 9. prosince a účastní se ho 35 seniorů.

„Kde jsou chlapi?“ podivil se hned na počátku místostarosta Tulpa faktu, že před ním v lavicích zasedlo 33 seniorek, které se chtějí stále vzdělávat a dovídat se něco nového. Nejstarší studentce je 89 let, přesto všechny přítomné dámy mají chuť do studia. „Chceme tento druh aktivit pro seniory dále rozvíjet, plánujeme i nadále vyhradit na Akademii seniorů i nějaké peníze v napjatém městském rozpočtu. A mým úkolem bude také spojit se s městy, kde seniorské vzdělávání je už dál než v Jablonci,“ doplnil Tulpa.

Po slavnostním zahájení ve Spolkovém domě pozval všechny akademičky na radnici starosta města Petr Beitl. Provedl je křídlem radnice, které je určeno právě nejvyššímu představiteli města a které prochází v současné době rekonstrukcí. „Radnice byla architektem Wintrem vyprojektována do nejmenších podrobností a byla v době svého vzniku velmi nadčasová. Bohužel v průběhu dob minulých procházela změnami, které ji neprospěly a my se ji nyní snažíme přivést do původního stavu, ale víme, že to nebude otázka jednoho roku či jednoho volebního období,“ vysvětlil stavební ruch Beitl.

První semestr Akademie seniorů je zaměřen více obecně. „Uvidíme, jak se budoucí směr vyprofiluje, o co budou mít naši akademici největší zájem. Podle toho jsme pak schopní zorganizovat i specializované přednášky v dlouhodobějším horizontu,“ říká ředitelka Centra sociálních služeb (CSS) v Jablonci Naďa Jozífková.

Akademie seniorů bude probíhat vždy ve středu ve zhruba dvouhodinových dopoledních blocích, jen ve dvou případech čeká studenty také odpolední vyučování. Vyučovací okruhy se týkají zdraví, bezpečnosti seniorů i jejich psychologie, mezilidských a rodinných vztahů, finanční problematiky a možnosti majetkového zneužívání, sekt a spolků, ale i způsobu, jak hájit svá práva ve veřejné správě. V nabídce jsou zahrnuté taky základy jazykových dovedností, které mohou vyústit i ve výuku cizích jazyků. Všichni lektoři jsou zkušení pracovníci v oboru s bohatou praxí.

První semestr Akademie seniorů skončí závěrečným vyhodnocením v obřadní síni jablonecké radnice v pátek 9. prosince. „Jen ti, kdo úspěšně absolvují tento semestr, budu moci pokračovat do dalšího. Podmínkou úspěšného ukončení semestru je kromě znalostí také absolvování minimálně sedmi přednášek,“ říká Markéta Jeníčková, specialista pro volnočasové aktivity CSS.

Kromě Akademie seniorů pokračuje CSS také v nabídce vzdělávacích kurzů. Ve čtvrtek 8. září v 18 hodin zahajuje výuku Kurzu počítačové gramotnosti pro mírně pokročilé místostarosta Miloš Vele. Začátečníky bude s počítačem seznamovat opět místostarosta Petr Tulpa a to od 5. října.

Zahájení Akademie seniorů

07.09.2011

P. Tulpa zahájil Akademii seniorů, foto: J. Fričová

 

Studentky Akademie seniorů, foto: J. Fričová

 

Starosta Petr Beitl provedl seniory po radnici, foto: J. Fričová

 

Starosta Petr Beitl se seniory, foto: J. Fričová

 
 
Vytvořeno 7.9.2011 16:55:01 | přečteno 2990x | Petr Vitvar
load