O Jablonec se zajímají němečtí znalci

Tisková zpráva 30. 05. 2008

Tématem odborné exkurze německých archivářů, muzejníků, knihovníků a kronikářů ze Saska a Lužice se stane Jablonec nad Nisou a jeho nejbližší okolí. Na 30 členů spolku „Verein zum Erhalten, Fördern und Weiterentwicklung des Handwerks und der Denkmalpflege Görlitz e. V.“ (tj. Spolek k udržení, zkoumání a dalšímu rozvoji řemesel a památkové péče) navštíví v pátek 30. května 2008 důležité dominanty města Jablonce.

Zájezd pořádá zhořelecký spolek ve spolupráci s dalšími institucemi, např. Euroregion-Archivwesen (tj. Euroregionálním archivnictvím) v Drážďanech a Ještědskou pobočkou České archivní společnosti v Liberci. Jedná se o tradiční záležitost. V minulých letech již spolek navštívil Semilsko a Liberecko, tentokrát se chystá navštívit německou obec Herrnhut a poté strávit jeden celý den na Jablonecku. V dopoledních hodinách je pro delegaci připraven odborný blok v Muzeu skla a bižuterie s historičkou Mgr. Janou Novou, kde budou účastníci mimo jiné seznámeni s historií muzea i s aktuálními výstavními a vydavatelskými projekty této instituce.

V poledne přijme Němce v obřadní síni starosta Petr Tulpa a místostarosta Lukáš Pleticha. Součástí slavnostního přijetí bude i prohlídka funktionalistické radnice, výstup na věž a krátká prohlídka centra města s průvodcem. Následovat bude odborná exkurze a příspěvek Jana Kašpara a pana Pilze ve státním okresním archivu, který se bude týkat především audiovizuálních pramenů uložených v archivu, digitalizace a historie spolupráce s německou stranou. Poté celá skupina opustí Jablonec a navštíví postupně Dobrou Vodu, Krásnou/Šumburk, Horní Maxov a lovecký zámeček na Nové Louce.

Vytvořeno 30.5.2008 13:24:31 | přečteno 2236x | Petr Vitvar
load