Nová železniční zastávka v Jablonci n. N.

Tisková zpráva 03. 06. 2010

Na zastávce Jablonec nad Nisou centrum byl ve čtvrtek 3. června v 9:41 hodin příjezdem vlaku od Liberce slavnostně zahájen provoz.

Nová železniční zastávka se nachází v místě, kde se železniční trať Liberec - Tanvald nejvíce přibližuje jabloneckému centru. Přístup na nástupiště je v současné době možný od nadjezdu Raisovy ulice přes trať, nebo po stávajícím schodišti a přírodních stezkách přímo z ul. 5. května.

Jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha doplňuje: "Snažíme se v Jablonci n. N. zlepšit dostupnost železnice. Jde vlastně o první etapu. Do budoucna plánujeme zlepšení přístupového schodiště z ulice 5. května a následně i vybudovat lávku pro pěší do ul. Jiráskova. Lávka by měla bezbariérově přímo spojit zastávku s centrem města u Eurocentra. Pak to budou mít cestující od vlaku na náměstí opravdu blízko a pohodlně. Z lávky bude možný sestup přímo k autobusovému nádraží a rovněž ji bude možné začlenit i do zástavby na bulváru 5. května.“

Podle Pavlíny Velikovské, ředitelky společnosti KORID LK, která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji, bude mít nová železniční zastávka Jablonec nad Nisou centrum v rámci integrovaného dopravního systému klíčovou úlohu. "Zastávka zlepší dostupnost Jablonce n. N. hlavně pro cestující z Tanvaldska, kde v poslední době roste nezaměstnanost. Počítáme s ní i v rámci optimalizace dopravy v oblasti Krkonoše a Jizerské hory. V území ohraničeném obcemi Jablonec nad Nisou, Železný Brod, Semily, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov a Tanvald proběhne již v neděli 13 .6. 2010 rozsáhlá změna, cestující by měly pozorně sledovat nové jízdní řády. Cílem je zejména zlepšení přípojů mezi vlaky, autobusy a MHD v návaznosti na již zavedený společný tarif IDOL," sděluje Velikovská.

Myšlenka nové zastávky Jablonec nad Nisou centrum byla původně rozvíjena v rámci projektu REGIOTRAM NISA, který je v současné době pozastavený. Další přípravy se ujalo město Jablonec nad Nisou. "Výstavba zastávky byla náročná zejména z důvodu umístění v prudkém svahu. Musela být odtěžena polovina skalního zářezu, kterým trať prochází. Svahy byly zpevněny gabionovými zdmi ze skládaných kamenů. U zastávky je malé parkoviště, kde si mohou cestující nechat auto a pokračovat vlakem. Měla zde stát v tuto chvíli již nová zástavba. Jenomže kvůli krizi se plány investora zatím nerealizovaly. Přesto doufám, že nová zastávka bude sloužit ke spokojenosti obyvatel Jablonce n. N. Myslím, že jsme vytvořili příjemné prostředí, teď bude záležet na lidech, zda pěkný mobiliář vydrží nepoškozený. V létě ještě proběhnou drobné sadové úpravy," říká na závěr Lukáš Pleticha.

KORID LK, spol. s r.o., Ing. P. Blažek

Železniční stanice Jablonec nad Nisou - centrum

Stavba železniční stanice Jablonec - centrum

 

Stanice Jablonec - centrum

 

Stanice Jablonec - centrum z nadhledu

 

Slavnostní přestřižení pásky

 
 
Vytvořeno 2.6.2010 14:42:41 | přečteno 5114x | Petr Vitvar
load