Nová výsadba i další kácení se chystá v Jablonci

13.12.2010 - Další kácení chystá město Jablonec v parku mezi ulicemi Horská a Raisova a v ulici Pivovarské.

Tento razantní zásah si vyžádaly výsledky měření, podle nichž stromy nesplňují požadavky na bezpečnost, mohly by se vyvrátit nebo zlomit.

Tahové zkoušky nechalo oddělení životního prostředí provést letos v květnu. Na základě jejich výsledků je nutné odstranit vzrostlou lípu v parku mezi ulicemi Horská a Raisova a červenolistý buk v zahradě u ZŠ Pivovarská.

„Příčinou velmi zhoršeného zdravotního stavu u buku je zcela zřejmě výstavba školní jídelny, která stojí v těsné blízkosti dřeviny. Poškození kořenů při stavební činnosti vedlo ke zničení stromu,“ konstatuje Štěpánka Gaislerová spravující veřejnou zeleň a dodává: „Je-li to možné a bezpečné, snažíme se stromy ošetřovat. V některých případech jako například v těchto, kdy jde o frekventované lokality, v nichž je podstatně větší nebezpečí ohrožení zdraví lidí či dokonce života, případně majetku, je však nutné přikročit k nepopulárnímu kácení.“

Velkou pohromou pro veškeré dřeviny v Jablonci byla říjnová sněhová kalamita v roce 2009. Ta poškodila většinu stromů ve městě a proto jich muselo být velké množství skáceno. Z toho důvodu oddělení životního prostředí zadalo vypracování osazovacích plánů.

„Letos na jaře vznikly návrhy na obnovu zeleně v parcích Generála Mrázka a v ulicích Máchova i Opletalova. Poté jsme podali žádost o dotaci na jejich realizaci,“ vysvětluje Gaislerová. Podle jejích slov oddělení životního prostředí zadalo také vypracování projektů na obnovu zeleně na sídlišti ve Mšeně, a to konkrétně v ulicích Mechová - Mozartova a Mládí - Rabasova. „Ty jsou od září hotové a zahrnují jak parkové tak i sídlištní plochy zeleně,“ uzavírá Štěpánka Gaislerová.

Vytvořeno 13.12.2010 15:49:18 | přečteno 1996x | Petr Vitvar
load