Nisanka bude slavit v Eurocentru

Tisková zpráva 24. 04. 2009

Folklórní soubor Nisanka slaví letos své pětačtyřicátiny a založení souboru si připomene v sobotu 16. května v Eurocentru.

V 16 hodin nejprve vystoupí dorost, tedy Malá Nisanka, pro dětské návštěvníky pak budou připraveny hry a soutěže. Ve 20 hodin začne hlavní pořad. V průběhu večera se představí současná Nisanka společně se svými hosty, Hradeckou cimbálovou muzikou a kapelou HuměV neboli Hudba u města Vídně hrající lidové písně starého Žižkova. Připraveno je i překvapení, na parket a pódium pozve současná Nisanka také bývalé členy souboru.

Z historie Nisanky

Folklorní soubor NISANKA byl založen v roce 1964 jako dětský soubor a působil pod vedením Marty Novákové a Jiřiny Koutové při základní škole v ulici 5. května. Později přešel pod správu Okresního domu pionýrů a mládeže v Jablonci n. N. Zúčastnil se celostátních soutěží dětských souborů v Bruntále a ve Strážnici. Věkový průměr členů se neustále zvyšoval a z Nisanky se stal soubor dospělých. Od roku 1980 soubor působil pod Kulturním a společenským střediskem v Jablonci n. N. Dlouholetou vedoucí Nisanky byla Dana Malá. Po roce 1989 místo vedoucího převzal Jiří Franc, za jeho působení se soubor stal v roce 1995 samostatnou organizací - občanským sdružením. Od podzimu 1997 soubor vede Jana Hamplová (Syrovátková). Soubor v současné době tvoří 25 členů ve věku 18 až 40 let včetně šestičlenné kapely pod vedením Lukáše Fogla ve složení housle, kontrabas, příčná flétna a klarinet a sedmdesátičlenný dětský soubor Malá Nisanka, který působí pod DDM Vikýř a v němž se dětem věnují Alena Francová a Jana Hanajová. Nisanka zpracovává lidovou kulturu oblasti Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší především z pramenů zapsaných libereckým rodákem Pavlem Krejčím. Choreografkou je již více než třicet let Jana Hanajová. V roce 1997 Nisanka společně s několika soubory ze severovýchodních Čech zvítězila v pořadu Z Vrchlabí do Polabí na našem prestižním mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Na soutěžním festivalu mezinárodní organizace folklorních sdružení I.G.F. v italském městě Massa v roce 2000 získal soubor cenu za choreografii, její předvedení a sehranost muziky.

Na domácí scéně se Nisanka pravidelně účastní folklorních akcí, staročeských trhů a mezinárodních folklorních festivalů - Pardubice - Hradec Králové, Písek, Ozvěny Horňácka, Hlinecké slavnosti, Frýdek-Místek, Plzeň, Krásná Lípa, Čermenské slavnosti, Mělnický Vrkoč. Organizovala přehlídky folklorních souborů severovýchodních Čech Prameny v letech 1994, 1995, 1999, 2002, 2004 a 2006. Dále se podílela na projektu Ústavu lidové kultury Strážnice - Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska.

Nisanka také aktivně spolupracuje se zahraničními soubory a vyráží na festivaly po celém světě, navštívila Německo, Polsko, Slovinsko, Francii, hostovala na mezinárodních festivalech v Turecku, Makedonii a Itálii. V chorvatském městě Rakalj na Istrii si členové našli přátele v souboru Mate Balota, se kterými se pravidelně navštěvují. V roce 2007 byl soubor hostem Mezinárodního folklorního festivalu v Nove Petrópolis ve státě Rio Grande do Sul v Brazílii.

V roce 2007 se soubor stal patronem nově postavené rozhledny Nisanka v Nové Vsi nad Nisou.

Během pětačtyřicetileté existence prošly souborem již stovky tanečníků a muzikantů. Stal se neopominutelnou součástí kulturního života v Jablonci nad Nisou. Každoročně připravuje již tradiční Vánoce s Nisankou v Městském divadle a je spolupořadatelem Velikonočních trhů.

Další informace: www.nisanka.cz

Vytvořeno 24.4.2009 13:20:33 | přečteno 2715x | Petr Vitvar
load