Návštěva z Kaufbeuren

Tisková zpráva 12. 09. 2008

Ve dnech 11. - 14. září navštívil Jablonec nad Nisou starosta bavorského města Kaufbeuren. Steffan Bosse přijal přátelské pozvání starosty Petra Tulpy na den jabloneckých otevřených památek a rozhodl se do Čech přijet s celou rodinou - manželkou a dvěma dcerami. Ve čtvrtek odpoledne představil Bosse radním své město v krátké prezentaci. Pátek plánuje rodina strávit výletem do hlavního města Prahy. V sobotu pak využijí příležitosti Dne památek a prohlédnou si město Jablonec nad Nisou.

Součástí Kaufbeuren je i městská čtvrť Neugablonz (tedy Nový Jablonec), kde se po 2. světové válce usídlili odsunutí Němci z Jablonce a jeho okolí. Noví obyvatelé s sebou přivezli i know-how sklářského a bižuterního průmyslu, a tak se Neugablonz stal významným centrem výroby a trhu bižuterie.

Mezi oběma městy, Kaufbeurenem a Jabloncem, existuje již delší dobu spolupráce, především na úrovni vzdělávání mládeže (např. Gymnázium Dr. Randy nebo střední uměleckoprůmyslová škola). Kromě výměnných jazykových pobytů studentů mají ale Jablonečtí možnost obdivovat i jinou formu spolupráce. V rámci Trienále Jablonec 2008 se konalo šperkařské sympózium, jehož se účastnily i dvě studentky umělecké bižuterní školy z Kaufbeuren. Jejich práce si mohou návštěvníci prohlédnout až do 27. září 2008 v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na výstavě „Výsledky mezinárodního šperkařského sympózia Skleněná perle 2008“.

Kateřina Voldánová

Vytvořeno 12.9.2008 9:54:56 | přečteno 2082x | Petr Vitvar
load