Návštěva partnerského města Zwickau

Tisková zpráva 24. 04. 2008

Ve Zwickau se diskutovaly nové možnosti spolupráce v oblasti sportu a vzdělávání.

Čtyřčlenná delegace z Jablonce nad Nisou navštívila ve dnech 22.-23. dubna své partnerské město Zwickau. Návštěvu inicioval tajemník okresního svazu tělovýchovy v Jablonci n. N., pan František Popr. Spolupráce v oblasti sportu má totiž mezi těmito dvěma městy dlouholetou tradici. Za zmínku stojí např. úspěchy jabloneckých atletů LIAZ na loňském Mezinárodním poháru primátora města nebo úspěch našich starších žáků na předvánočním mezinárodním fotbalovém turnaji v tomto stotisícovém městě. Další plán společných sportovních aktivit v nadcházející sezóně domlouval se svými německými protějšky Josef Mička, manažer mládeže Fotbalového klubu Jablonec nad Nisou.

Němci však mají zájem o spolupráci i v dalších oblastech, např. ve školství. Diskuze o možné družbě základních škol se účastnila ředitelka mšenské ZŠ v Mozartově ulici, paní Marcela Rousová. Němci by družbu rádi zahájili nejprve na úrovni učitelů, kteří by si sdělovali své zkušennosti a názory na různé didaktické metody a přístupy. Teprve poté by se spolupráce rozšířila dále, tj. na pravidelná setkávání žáků, a to jak prvního tak i druhého stupně. Zajímavé je, že komunikačním jazykem družby by neměla být němčina, ale angličtina. To vyhovuje oběma stranám - na českých školách totiž obecně klesá zájem o němčinu a není proto jisté, zda budou německé třídy do budoucna vůbec obsazeny. Německé děti budou zase k výuce angličtiny více motivováni, aby se domluvily se svými novými kamarády. Nutno podotknout, že ZŠ v Mozartově ulici už má pozitivní zkušennosti se zahraniční spoluprací, a to v oblasti hudební. Dětský pěvecký sbor Vrabčáci koncertuje např. pravidelně se Schwanenschloss Kinder - und Jugendchor ze Zwickau či s mexickým sobrem Niňos Cantores del Estado de Mexico.

Kromě jednání o další možné spolupráci si zástupci města Zwickau připravili pro svou návštěvu i bohatý program. Po zhlédnutí historického centra města a prohlídce nově rekonstruovaných lázní z přelomu 19. a 20. století následovala návštěva nové městské sportovní a kulturní haly s kapacitou 7 tis. diváků. Dále se skupina vypravila navštívit i nedaleké lyžařské a běžkařské centrum Klingenthal, kde je k vidění jeden z nejmodernějších skokanských můstků v Evropě.
Vytvořeno 24.4.2008 14:55:39 | přečteno 2354x | Petr Vitvar
load