Na přehradě bude bezpečněji
Tisková zpráva 09. 10. 2007
Od r. 1999 bylo zpracováno pět studií a návrhů na využití vodní nádrže Mšeno a jejího okolí k rekreačním účelům. Žádná z nich neřešila opatření pasivní bezpečnosti při využívání mšenské nádrže jako koupací oblasti. Bylo jen konstatováno, že jde o volnou vodní plochu, kde je koupání na vlastní nebezpečí, nebyla tedy oficiálně stanovena žádná pravidla a zásady bezpečnosti.
Vodní záchranná služba v roce 2007 vykonávala dozor, poskytovala první pomoc pouze o víkendech a svátcích, za hezkého počasí a v době od 9 do 19 hodin s vlastním vybavením. Základnu má v pronajaté loděnici TS Pojizeří na Tajvaně. Bude-li vodní nádrž Mšeno s přilehlými pozemky připravována jako rekreační oblast pro obyvatele Jablonce, je nutné stanovit základní pravidla chování při využívání vodní plochy ke koupání a jejího okolí k rekreaci.
Povodí Labe s.p. souhlasí s využíváním vodní plochy jako koupací oblasti a vodní záchranná služba je ochotna plnit povinnosti a úkoly dohledu na bezpečnost lidí.
„Budou stanoveny zásady využívání vodní plochy, pravidla chování veřejnosti, opatření k zajištění pasivní bezpečnosti, povinnosti a odpovědnost města a institucí za jejich plnění a kontrolu. Na základě smluvního vztahu mezi městem a vodní záchranou službou bude zajištěn profesionální dohled na bezpečnost uživatelů vodní plochy, stanoven rozsah poskytovaných služeb vodní záchrannou službou v roce 2008, jejich materiální zabezpečení a finanční náklady,“ říká vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Vaníček
Prvky pasivní bezpečnosti bude představovat např.: informační tabule u vstupů na pláže, tj. schéma vymezených koupacích oblastí a ploch, základní pravidla bezpečnosti, stanovená omezení, spojení na záchranné složky, zásady poskytování první pomoci, skříňky se záchranářskými pomůckami a tabule se zákazy.
Možné finanční náklady města zahrnující mzdy a školení záchranářů, nákup techniky a vybavení jsou odhadovány na 630 tisíc korun.