Na Jablonecku je celkem patnáct památných stromů

Tisková zpráva 19. 01. 2010

Dub v Pulečném, obrázek se otevře v novém okněNa webových stránkách města i v brožuře, která je k dispozici v informačních centrech jablonecké radnice či na oddělení životního prostředí lze najít informace o památných stromech Jablonecka.

Památným stromem může být vyhlášena mimořádně významná dřevina, jejich skupiny a stromořadí. Jejich význam může plynout z jejich stáří, estetické hodnoty či ze spojení s nějakou historickou událostí.

Návrh na vyhlášení stromu za památný může podat prakticky kdokoliv. Ten je pak projednáván v rámci správního řízení s vlastníky pozemku, na němž strom roste. Kvůli jeho ochraně se v rozhodnutí stanovuje také ochranné pásmo, v němž se nesmí dít nic, co by jej mohlo poškodit. To znamená, že se v pásmu nesmí stavět, provádět terénní úpravy, výkopy, odvodňování.

Památné stromy na Jablonecku vyhlašuje oddělení životní prostředí Městského úřadu Jablonec nad Nisou, na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory to je Správa CHKO Jizerské hory v Liberci.

Naposledy byl vyhlášen památný dub v Rychnově u Jablonce nad Nisou v létě roku 2008. V současné době se dokončuje správní řízení o vyhlášení javoru na Nové Vsi, který se stal vítězem soutěže Strom Jablonecka 2009. Jelikož v tomto případě je jeden z vlastníků proti, k vyhlášení nakonec pravděpodobně nedojde.

Další informace

Vytvořeno 19.1.2010 12:32:51 | přečteno 2828x | Petr Vitvar
load