Na jablonecké radnici byly vydány první poukázky

Tisková zpráva 22. 04. 2009

Dnes poprvé se na jablonecké radnici vyplácela část dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci (nejméně 35 % přiznané částky) ve formě poukázky k nákupu zboží. Jablonec se tak zařadil ke třem dalším městům, které dávky touto formou již vyplácí - Frýdlantu v Čechách, Semilům a Železnému Brodu.

Tento způsob výplaty chtělo oddělení sociálních dávek odstartovat už od letošního ledna. Tomu však zabránil fakt, že v závěru loňského roku prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi s účinností od 1. ledna 2009, která mj. změnila způsob výplaty příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci. Tehdy vedoucí oddělení sociálních dávek Alena Beršíková řekla, že se však této možnosti do budoucna úplně vzdát nechtějí. „K výplatě formou poukázek výše uvedených dávek chceme přistupovat v individuálních případech od března 2009, a to s přihlédnutím k situaci osoby v hmotné nouzi a k jejím schopnostem hospodařit s poskytnutou dávkou tak, aby nedocházelo k jejímu zneužívání,“ vysvětlila. A tímto způsobem se dnes dávky začaly vyplácet - tedy individuálně.

A i dále se oddělení sociálních dávek drží původního plánu. Jablonecký úřad dávky vyplácí ve dvou formách: peněžní (složenkou či platbou na účet) a 35% její výše formou věcnou, tedy poukázkami v nominální hodnotě padesáti korun. Za ně si klienti v určených prodejnách mohou koupit potraviny, drogerii, oblečení, ale lze jimi platit také v papírnictví, jídelnách apod. nelze za ně však získat cigarety a alkohol. Náklady na poukázky hradí stát, a to z finančních prostředků získaných příslušným orgánem pomoci v hmotné nouzi prostřednictvím dotace poskytované podle zvláštního právního předpisu. „Dnes jsme vyplatili 45 klientům poukázky v celkové hodnotě 60.000 korun,“ říká Alena Beršíková.

Aby nedošlo na oddělení sociálních dávek během dne k nějakým problémům, dohlíželi na klid také strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou. A právě i díky tomuto preventivnímu opatření vše proběhlo hladce a bez jakýchkoliv konfliktů.

„Některým klientům se výplata formou poukázek nelíbí, ale její způsob určuje plátce dávky tak, že bere v úvahu schopnosti a možnosti osoby v hmotné nouzi s dávkou hospodařit a využít ji k účelu, k němuž je určena. Na druhé straně jsou i takoví klienti, kteří výplatu formou poukázek vítají,“ konstatuje vedoucí oddělení sociálních dávek.

Vytvořeno 22.4.2009 15:19:41 | přečteno 2329x | Petr Vitvar
load