Múza políbila více jak stovku mladých literátů

Tisková zpráva 27. 01. 2010

Vyhlášení soutěže Múza 2010, obrázek se otevře v novém okněCelkem jedno sto čtyřicet jedna prací z oblasti prózy i poezie přišlo na adresu oddělení kultury jabloneckého městského úřadu. Důvodem byla literární soutěž pro děti a mládež Múza 2010, jejíž téma tentokrát znělo Můj pohádkový svět.

Už 14. ročník Múzy vyhlásilo město Jablonec nad Nisou společně s DDM Vikýř loni na podzim. Do konce listopadu chodily na radnici obálky s literárními dílky prozaiků a básníků, kteří byli rozděleni do tří kategorii - do 11 let, od 12 do 15 let a nad 16 let. Během prosince pak pětičlenná porota četla a vybírala, až do lednové literární čajovny pozvala ty nejlepší. Překvapením tohoto ročníku byl třeba fakt, že v nejmladší kategorii se sešlo pětašedesát prací oproti pětatřiceti v ročníku předešlém.

„Letos jsme se při hodnocení celkem vzácně shodli, takže stanovení konečného pořadí nám netrvalo tak dlouho jako jiné roky,“ řekla členka poroty, jablonecká kronikářka Jiřina Polanská.

Součástí literární čajovny, která předcházela slavnostnímu vyhlášení, byl nejen rozhovor s porotou, ale i bodování návrhů témat pro další ročníky Múzy. „Vybrat vhodné a dobré téma je vždy to nejsložitější,“ konstatovala Kateřina Hronová, další členka poroty a hlavní organizátorka soutěže z jablonecké radnice. Podle jejích slov nejvíce bodů získala témata Věříme na zázraky, Fantazie nemá hranice a Můj svět, jako své téma mladí autoři navrhli Svět zvířat.

Ve třech kategoriích a obou literárních odvětvích ocenila porota třiadvacet děl mladých autorů, jimž starosta Petr Tulpa v pondělí (25. 1.) v podvečer předal diplomy a drobné ceny. V I. kategorii do 11 let získala 1. místo za prózu Denisa Frošová, za poezii Michaela Klimánková. Ve II. kategorii (12 - 15 let) zvítězili David Šobr s prózou a Markéta Husáková s poezií. V nejstarší kategorii nad 16 let si palmu vítězství za prozaické dílo odnesla Lenka Peterková, v poezii byla nejlepší Linda Tvrdíková.

Vytvořeno 27.1.2010 15:42:15 | přečteno 2603x | Petr Vitvar
load