Mladí se nechtěli dívat na nepořádek kolem přehrady

Tisková zpráva 08. 06. 2009

Od dvou hodin odpoledne až téměř do půlnoci uklízela v neděli 7. června parta mladých lidí břehy přehrady. Důvodem jejich činnosti nebyl trest, ale jejich nechuť trávit volný čas v přírodě zaneřáděné odpadky.

„Chodíme kolem přehrady, trávíme na ní volný čas, koupeme se v ní a ležíme na jejích březích. Když si pak sedneme na lavičku a rozhlédneme se kolem sebe, vadilo nám, že sedíme uprostřed nedopalků, PET lahví a dalšího smetí,“ řekl Pavel Kozderka, jenž s dalšími šesti kluky a třemi děvčaty ve věku od 17 do 30 let se pustil do úklidu přehradních břehů. Podle jeho slov nasbírali nepředstavitelné množství odpadu, běžnými nedopalky, které například pod jednou lavičkou zaplnily deset kelímků, počínaje, přes PET lahve, sklo, spreje, lahve od ředidla až ke dvěma injekčním stříkačkám. „Bylo neuvěřitelné, jaké množství psích výkalů jsme vyklidili zpod košů na odpadky,“ připomněl.

„Potkávali jsme spoustu lidí a ptali se nás, proč to děláme, hlavně ti starší. A divili se, když zjistili, že jsme se do toho pustili dobrovolně bez nároků na odměnu,“ konstatoval Kozderka a dodal, že během odpoledne až do pozdního večera se k nim průběžně přidávali ještě další mladí lidé.

Pavel Kozderka si dnes ráno prošel trasu, kterou včera společně s dalšími uklidil a konstatoval, že je spokojený s pohledem na uklizenou přehradu. „Chceme ji v tomto stavu udržovat i nadále, určitě se nebráníme opakovaným akcím tohoto typu,“ řekl.

„Je neuvěřitelné, s jakým nadšením se do toho pustili a okolí přehrady skutečně vyčistili. Nezbývá, než jim opravdu velmi poděkovat,“ chválila mladé dobrovolníky vedoucí oddělení životního prostředí Jitka Prousková.

Vytvořeno 8.6.2009 17:41:46 | přečteno 2061x | Petr Vitvar
load