Místní osvětlovací technologie ušetří městu peníze

27.06.2011 - V současné době probíhá test nového typu veřejného osvětlení. Technické služby Jablonec nad Nisou, s.r.o. namontovaly v okolí přehrady novou technologii LED osvětlení, kterou vyvinula JabloPCB, dceřiná společnost Jablotronu. Úspora na jednom světlu by měla být zhruba 1200 korun. Jen kolem přehrady jich svítí sto.

„LED diodová svítidla, která jsme namontovali kolem in-line dráhy u přehrady, se vyznačují dlouhodobou životností a nízkou spotřebou elektrické energie,“ říká jednatel TSJ, s.r.o. Milan Nožička. Podle jeho slov vlastní žárovka má udávanou životnost 12-15 let, příkon jednoho svítidla je 35W. Nová světla svítí od hlavní hráze k Rybářské baště a jsou mezi první a druhou přehradou. Dále svítí v ulici Průběžné od budovy ABB k Tajvanu a v části Arbesovy ulice.

„Jedná se o pilotní projekt ve spolupráci s jabloneckou firmou JabloPCB. Svítidlo má jasně směrovaný světelný tok a tedy nedochází k vyzařování takzvaného světelného smogu do prostoru. Splňuje tedy jak technické, tak ekologické parametry,“ vysvětluje Nožička.

Osvětlení bude monitorováno, měřeno a vyhodnocováno v ověřovacím provozu po dobu cca jednoho roku. Pokud se potvrdí teorie, přijde na řadu další etapa modernizace veřejného osvětlení v Jablonci. Město na rekonstrukci osvětlení dává letos z rozpočtu TSJ, s.r.o. 1,5 milionu korun navíc.

Vytvořeno 27.6.2011 17:32:14 | přečteno 2521x | Petr Vitvar
load